Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 26 marca 2009

Ordery dla Zasłużonych Siedlczan

Podczas wizyty w Siedlcach Prezydent Lech Kaczyński wręczył ordery osobom zasłużonym dla Ziemi Siedleckiej.

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, w którym znajduje się jedyny w Polsce obraz autorstwa El Greco, odznaczone zostały dwie historyczki sztuki, które w 1964 r. odkryły obraz przedstawiający św. Franciszka w chwili otrzymywania stygmatów. Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska-Kwoczyńska zostały odznaczone Krzyżami Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego.

W drugiej części pobytu podczas spotkania w Centrum Kultury i Sztuki Prezydent uhonorował orderami i odznaczeniami osoby zasłużone dla Siedlec i ziemi siedleckiej, w tym osobom, które podczas II wojny światowej ratowały Dzieci Zamojszczyzny.

Odznaczenia zostali:
Stanisław Zdanowski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za heroiczną postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia Dzieciom Zamojszczyzny podczas II wojny światowej, za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Irena Marta Ostaszyk została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za heroiczną postawę i niezwykłą odwagę w ratowaniu życia Dzieciom Zamojszczyzny podczas II wojny światowej, za działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Ks. bp Zbigniew Kiernikowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy duszpasterskiej i naukowej oraz za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury.

Ks. bp Henryk Tomasik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej oraz za zasługi w działalności społecznej
i polonijnej.

Andrzej Meżerycki został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju kultury, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności społecznej i zawodowej .

Odznaczeni zostali również – Złotymi Krzyżami Zasługi: ks. Kazimierz Niemirka za zasługi w pracy duszpasterskiej oraz w działalności na rzecz społeczności lokalnej i Henryk Borkowski za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, oraz Srebrnymi Krzyżami Zasługi za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej: Andrzej Stanisław Brochocki, Jerzy Krzysztof Chromik, Jerzy Rafał Czerski, Krzysztof Kryszczuk, Stefan Marek Somla, Marta Sosnowska i Jerzy Wacław Zabłocki.
 

Poleć znajomemu