przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 24 czerwca 2009

Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski dla legendarnego „Orlika”

W 63. rocznicę śmierci Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski mjr. Marianowi Bernaciakowi pseud. „Orlik” wybitnemu „Żołnierzowi Wyklętemu” z Lubelszczyzny.

Marian Bernaciak – syn chłopski z Zalesia k. Ryk, był wychowankiem Gimnazjum im. Księcia Adama Czartoryskiego w Puławach. Ukończył Mazowiecką Szkołę Podchorążych Artylerii im. gen. Józefa Bema w Zambrowie. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Dostał się wówczas do niewoli sowieckiej, podczas obrony Włodzimierza Wołyńskiego. Zbiegł z transportu jenieckiego wiozącego więźniów na obozów. W 1940 r. wstąpił do konspiracji w ramach ZWZ-AK. Został szefem Kedywu tego Podobwodu Dęblin-Ryki w Obwodzie Puławy. Utworzył oddział partyzancki pod swoim dowództwem. Przeprowadził ponad 20 akcji bojowych przeciwko Niemcom.

26 lipca 1944 r. oddział pod jego dowództwem zajął Ryki. Podjął nieudaną próbę pójścia na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Jednak po wkroczeniu wojsk sowieckich, zagrożony aresztowaniem, rozwiązał swój odział. W marcu 1945 r. podjął decyzję o jego odtworzeniu. Początkowo działał w ramach Delegatury Sił Zbrojnych, a następnie wszedł w skład Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Został dowódcą zgrupowania oddziałów WiN w Inspektoracie „Puławy”, a następnie zastępcą inspektora puławskiego do spraw bezpieczeństwa. Jedną z jego najbardziej spektakularnych akcji było rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Puławach 27 kwietnia 1945 r. Uwolniono wówczas 107 więźniów. 1 maja tego samego roku zajął Kock. Natomiast 24 maja 1945 r. jego oddział stoczył zwycięską bitwę z NKWD i UB w Lesie Stockim.

Marian Bernaciak „Orlik” zginął w walce 24 czerwca 1946 r. w Piotrówku na pograniczu Lubelszczyzny i Mazowsza. Był jednym z najwybitniejszych dowódców AK-WiN. Dobrze zasłużył się Ojczyźnie walcząc o jej wolność i niezawisłość.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.