Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 marca 2010

Order dla Ojca Joachima hr. Kazimierza Badeni

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dominikaninowi Ojcu Joachimowi hr. Kazimierzowi Badeni w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w pracy naukowej oraz działalność duszpasterską w środowisku akademickim.

 

W uroczystościach pogrzebowych w Krakowie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział Pan Andrzej Duda – Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który przekazał order najbliższej rodzinie dominikanina.

 

***


Joachim Badeni OP, właśc. hr. Kazimierz Badeni herbu Bończa ur. 14 października 1912 roku w Brukseli, dominikanin, duszpasterz akademicki, autor wielu książek wspomnieniowych i teologicznych, współtwórca duszpasterstwa akademickiego „Beczka”, duchowy opiekun rodzącego się w Polsce Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach 3. Kompanii Strzeleckiej i Strzelców Podhalańskich pod Narvikiem, we Francji i Maroku, był sekretarzem misji polskiej w Gibraltarze.


Zmarł 11 marca 2010 roku w krakowskim klasztorze OO. Dominikanów.
 

Poleć znajomemu