przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 10 listopada 2010

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i   |   Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronislaw Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika Para prezydencka z odznaczonymi Orderem Orła Białego Para prezydencka z odznaczonymi Orderem Orła Białego

Prezydent Bronislaw Komorowski odznaczył w środę Orderami Orła Białego: Jana Krzysztofa Bieleckiego, Aleksandra Halla, Adama Michnika i biskupa Alojzego Orszulika.

 

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim ordery odebrali Bielecki, Hall i Michnik. Jak poinformowano, ze względów zdrowotnych nie mógł przybyć bp Orszulik, któremu order wręczony zostanie w innym terminie.

 

Prezydent Komorowski powiedział, że odznaczenie Orderami Orła Białego Bieleckiego, Michnika, Halla i bp. Orszulika to dowód wdzięczności dla nich samych i środowisk, w których funkcjonowali w okresie walki o wolność.

 

- To wielki przywilej prezydenta, że może w imieniu całego społeczeństwa, narodu, państwa docenić zasługi, m.in. odznaczeniami, orderami, w tym największym odznaczeniem, jakim jest Order Orła Białego - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak podkreślił, przywilejem jest, jeśli można odznaczać "osoby, o których się wie, że zrobiły tyle dobrego dla Polski". - Jeśli to się samemu obserwowało i się to razem przeżywało - dodał Bronisław Komorowski. Podkreślił, że jest to także jego "osobista wielka satysfakcja i radość".

 

Prezydent powiedział, że w okresie budowania niepodległego państwa po 1989 roku potrzeba było wiele mądrości. - Panowie ją mieli. Była to wielka mądrość i wielka odwaga czynienia dobrej, aczkolwiek trudnej zmiany - powiedział Komorowski, zwracając się do odznaczonych.

 

Jak mówił, w ramach "tego jednego wielkiego nurtu marzeń o Polsce niepodległej i demokratycznej jest coś z symbolu". "Wszyscy: i osoby o wrażliwości lewicowej, liberalnej, konserwatywnej spotkaliśmy się wszyscy razem w tym wielkim nurcie zmiany po 1989 roku. Byliśmy ze sobą w tym wielkim nurcie walki o wolność i demokrację" - powiedział Komorowski.

 

Podkreślił, że "prawdziwy sprawdzian z mądrości politycznej, z odwagi politycznej przyszedł wtedy, kiedy trzeba było skonfrontować własne marzenia, wyobrażenia i tradycje z potrzebami Polski współczesnej, którą trzeba było tworzyć od podstaw od 1989 roku".


Bronisław Komorowski podziękował biskupowi Alojzemu Orszulikowi, Adamowi Michnikowi, Aleksandrowi Hallowi oraz Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu. Na ich ręce złożył także podziękowania "dla wszystkich środowisk, które wzięły udział w tej mądrej, ale trudnej zmianie po 1989 roku".


Biskupowi Orszulikowi, który ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim, prezydent życzył zdrowia. - Mam nadzieję, że (...) bardzo szybko będę miał okazję wręczenia odznaczenia, pewnie już w szpitalu, bo tak wygląda dzisiejsza sytuacja. Trzeba się spieszyć z okazywaniem wdzięczności, (...) z budowaniem postawy wdzięczności za mądrą, dobrą zmianę w Polsce - powiedział Bronisław Komorowski.
 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.