przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 19 kwietnia 2011

Order Odrodzenia Polski dla Eugeniusza Stankiewicza

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie, za wybitne zasługi w pracy twórczej i artystycznej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Eugeniuszowi Stankiewiczowi, grafikowi, twórczy ilustracji, plakatów, scenografii teatralnych i instalacji.


Order został przekazany najbliższej rodzinie, podczas uroczystości pogrzebowych we Wrocławiu, przez Doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jana Lityńskiego.
 

Eugeniusz Get-Stankiewicz, twórca grafik, plakatów i ilustracji, urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

 

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom często nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci swojego autoportretu.

 

Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku.

 

(inf. własna/ PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.