Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 19 kwietnia 2011

Order Odrodzenia Polski dla Eugeniusza Stankiewicza

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie, za wybitne zasługi w pracy twórczej i artystycznej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Eugeniuszowi Stankiewiczowi, grafikowi, twórczy ilustracji, plakatów, scenografii teatralnych i instalacji.


Order został przekazany najbliższej rodzinie, podczas uroczystości pogrzebowych we Wrocławiu, przez Doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jana Lityńskiego.
 

Eugeniusz Get-Stankiewicz, twórca grafik, plakatów i ilustracji, urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych.

 

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom często nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci swojego autoportretu.

 

Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku.

 

(inf. własna/ PAP)

Poleć znajomemu