przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 17 czerwca 2011

Prezydent pośmiertnie odznaczył niemieckiego opozycjonistę

Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w piątek w czasie wizyty w Berlinie pośmiertnie opozycjonistę z dawnej NRD Ludwiga Mehlhorna KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ZASŁUGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
 

 Jak mówił Bronisław Komorowski, odznaczenie dla Ludwiga Mehlhorna to "okazanie polskiej wdzięczności Niemcowi, który miał wielkie zasługi dla wspólnej walki o demokrację, dla likwidacji złego systemu komunistycznego, a także zasługi w pojednaniu naszych narodów".

 

Jak podkreślił, po Mehlhornie została "dobra pamięć o odwadze w czasach, kiedy marzyliśmy o demokracji i wolności i nie każdy miał odwagę się o nią upominać". - Nie każdy miał w sobie determinację, żeby o nią walczyć - dodał.

 

- Tę wspólną walkę o wolność i demokrację Mehlhorn potrafił przekuć w działalność na rzecz zbliżenia i pojednania polsko-niemieckiego - mówił prezydent. Jak zaznaczył, to odznaczenie to też wdzięczność narodu polskiego "kierowana do Niemca, naszego przyjaciela".

 

Ludwig Mehlhorn w 1969 roku odmówił służby wojskowej i zaangażował się w działania ruchu Akcja Znak Pokuty. W ramach akcji zaczął przyjeżdżać do Polski w latach 70. Nawiązał kontakt z opozycją demokratyczną w Polsce, m.in. z KOR oraz środowiskami katolickimi.

 

(PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.