przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Order Zasługi RP dla Admirała Erica Olsona

Order Zasługi RP dla Admirała Erica Olsona   |   Order Zasługi RP dla Admirała Erica Olsona Order Zasługi RP dla Admirała Erica Olsona Order Zasługi RP dla Admirała Erica Olsona Order Zasługi RP dla Admirała Erica Olsona

W poniedziałek podczas uroczystości w Belwederze postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwijania polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej odznaczony został

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM
ORDERU ZASŁUGI
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

 

obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki


Admirał Eric Olson, Dowódca Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

- Odznaczenie jest formą podziękowania od całego społeczeństwa polskiego, od całej armii polskiej - oświadczył prezydent.

 

Zaznaczył też, że uhonorowanie Olsona podkreśla moc wojskowych relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Podczas uroczystości wręczenia odznaczenia prezydent wyjaśnił, że Olson jest osobiście zaangażowany "w budowę silnych fundamentów współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze wojsk specjalnych".

 

Jak podkreślił, służba w jednostkach operacji specjalnych wymaga wielu znakomitych cech, w tym odwagi i profesjonalizmu działania. - Jest jedna cecha, która na pewno wojska specjalne wyróżnia na tle wszystkich innych rodzajów sił zbrojnych - braterstwo i wzajemne zaufanie w obliczu zagrożenia - mówił prezydent.

 

Życzył ponadto odznaczonemu, a także wojskom specjalnym w Polsce, by ich współdziałanie "było istotnym wyznacznikiem kierunków współpracy polsko-amerykańskiej w całym obszarze militarnym". - Aby to braterstwo i ten szczególny stopień wzajemnego zaufania, konieczne w warunkach działania sił specjalnych, przenosiło się w jak najszerszym wymiarze na całość Sił Zbrojnych - powiedział Komorowski.

 

Admirał, który na uroczystości był z małżonką, podziękował za udział polskich jednostek sił specjalnych w ważnych operacjach. - Jestem bardzo dumny z tego, że mam tak dobre relacje z przedstawicielami polskich wojsk specjalnych i bardzo sobie cenię tę współpracę - podkreślił Olson.

 

- Jest to wielki zaszczyt, dziękuję - zakończył swoje wystąpienie po polsku.

 

59-letni admirał Eric T. Olson od 2007 roku jest dowódcą USSOCOM (United States Special Operations Command - Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych). Odznaczony był do tej pory wieloma orderami, m.in. Srebrną Gwiazdą przyznawaną za odwagę w obliczu nieprzyjaciela oraz Legią Zasługi - drugim w randze najwyższych odznaczeń amerykańskich przyznawanych za zasługi podczas pokoju.

 

W poniedziałkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Sił Zbrojnych, w tym szef Sztabu generalnego gen. Mieczysław Cieniuch, szef BBN gen. Stanisław Koziej, ambasador USA w Polsce Lee Feinstein oraz prezydenccy ministrowie. (inf. własna, PAP)

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.