Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 10 sierpnia 2010

Spotkanie prezydentów Polski i Czech na Śnieżce

Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce   |   Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce Spotkanie prezydentów Bronisława Komorowskiego i Vaclaca Klausa na Śnieżce

Dziękuję za ten turystyczno-polityczny szczyt – powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem Czech Vaclavem Klausem na najwyższym szczycie Karkonoszy.

 

Spotkanie na szczycie

 

Obaj prezydenci spotkali się na szczycie Śnieżki. Prezydent Komorowski, w towarzystwie m.in. marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, przybył na szczyt góry kilka minut przed Vaclavem Klausem. Przywitała go postać Liczyrzepy - ducha gór oraz oklaski zebranych pielgrzymów i ratowników. Czeskiego prezydenta Bronisław Komorowski przywitał słowami: "To naprawdę spotkanie na szczycie".

 

Prezydenci zwiedzili kaplicę św. Wawrzyńca, a następnie udali się na spotkanie do schroniska po czeskiej stronie granicy.  – To były dobre rozmowy – podsumował prezydent Komorowski.

 

Msza na Śnieżce


Po spotkaniu politycy wzięli udział we mszy św. w intencji ratowników i przewodników górskich. Liturgii na Śnieżce przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy oraz prymas Czech abp Dominik Duka. Nabożeństwo jest odprawiane co roku w dniu św. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Ołtarz ustawiono przy kaplicy św. Wawrzyńca, a wierni zgromadzili się przy obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce. W mszy uczestniczyło ponad tysiąc pielgrzymów, którzy na Śnieżkę dotarli z Karpacza.


"Poczucie siły własnej daje więcej satysfakcji"

 

- Jest coś w górach, co ludzi pociąga, jest coś w górach, co ludzi uczy, kształtuje na całe życie. Bo samo wejście na szczyt wymaga zmęczenia, wymaga wysiłku; zawsze więc każdy sukces, poczucie siły własnej daje więcej satysfakcji, jeśli jest okupione wysiłkiem - powiedział Komorowski, który zabrał głos tuż po rozpoczęciu mszy. - Tak jest pewnie i w całym życiu, że to smakuje, to cieszy, co jest okupione wysiłkiem, zmęczeniem, co daje jednak dobre, piękne efekty.

- Tutaj, na szczytach jest i pewnie bliżej do Pana Boga, ale jest paradoksalnie bliżej także do ludzi, stąd na ogół, przynajmniej wtedy, kiedy nie ma mgły, nie ma chmur, lepiej widać świat. Lepiej widać, jak świat jest piękny, jak ciekawy, jak niezwykły - mówił prezydent.

- Nawet jak są chmury, nawet jak jest mgła, wszyscy ludzie gór zawsze wiedzieli, że potem przyjdzie pogoda - mówił.

Komorowski podziękował za wspólne przeżycie, za turystyczno-polityczny szczyt na Śnieżce. - I z góry się cieszę na to, że razem stąd potrafimy zobaczyć piękno świata, piękno Polski, piękno Czech i piękno tego szczególnego miejsca, tych wspaniałych gór Karkonoszy - dodał.

 

30 lat spotkań na Śnieżce
 
Historia spotkania polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. XX w. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy Havel spotkała się również z Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów. (inf. własna,PAP)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu