Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 5 września 2010

"Tutaj na Jasnej Górze były i są szczególne dożynki"

Prezydent Bronisław Komorowski na Dożynkach Jasnogórskich   |   Prezydent Bronisław Komorowski na Dożynkach Jasnogórskich Bronisław Komorowski odwiedził Kaplicę Matki Bożej Główne uroczystości Jasnogórskich Dożynek - msza święta Przemówienie prezydenta Bronisława Komorowskiego

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego w niedzielę na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości dożynek jasnogórskich.


Mszy świętej, w której uczestniczyło około 30 tysięcy rolników z całej Polski, przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga, który również wygłosił homilię. Obceny był też m.in. krajowy duszpasterz rolników, bp elbląski Jan Styrna i metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak. Mszę poprzedziły wystąpienia prezydenta i ministra rolnictwa. Zobacz także: Przemówienie Prezydenta RP podczas Dożynek Jasnogórskich

 

- Dzisiaj rozpoczyna się okres dożynek. W całej Polsce będą dożynki gminne, powiatowe, wojewódzkie, będą dożynki prezydenckie w Spale - mówił prezydent RP Bronisław Komorowski - Ale tutaj na Jasnej Górze były i są szczególne dożynki – bo zawsze każde dożynki są okazją do wdzięczności, radości, poczucia dumy z efektów własnej pracy, własnego mądrego wysiłku, nawet w sytuacjach trudnych. Tutaj są szczególne dożynki, bo tu siłą rzeczy myśli i modlitwy lecą w stronę tego, co jest najważniejsze, co tworzy klimat dobrej, mądrej pracy opartej o wartości, które czynią człowieka lepszym, także lepiej pracującym, także bardziej ufającym w to, że własna praca, mądra, dobrze zorganizowana praca wspólna przyniesie dobre efekty. Tu, z Jasnej Góry widać to najlepiej. Zawsze z góry widać lepiej. Z Jasnej Góry – najlepiej - mówił prezydent.

 

Prezydent podkreślił w swoim wystąpieniu, że wiele jeszcze jest do zrobienia w zakresie modernizacji polskiego rolnictwa i poprawienia struktury rolnej.

 

- Chciałbym, abyśmy wspólnym wysiłkiem i wspólną ufnością, o którą na Jasnej Górze jest najłatwiej, potrafili sobie powiedzieć, że gonimy świat, zmieniamy Polskę, że unowocześniamy polskie rolnictwo, ale tak, że czujemy, że to co najważniejsze w życiu narodu i polskiej wsi, polskich rolników, chronimy. Dziś walcząc o szanse polskiego rolnictwa w ramach integrującej się Europy, nie uronimy nic z tego co było, jest i będzie fundamentem nas samych, także polskiej wsi - powiedział.

Przypomniał, że dożynki są zawsze okazją do wdzięczności, do radości, do poczucia dumy z własnej pracy i wysiłku, zwłaszcza w trudnych warunkach. Nawiązując do tegorocznej powodzi mówił o solidarności między Polakami, w tym wzajemnej pomocy sąsiedzkiej wśród rolników.

 

- Mogliśmy widzieć wiele pięknych odruchów polskiego solidarności ze sobą. Widzieliśmy to w wielu miejscach Polski. Myślę, że dzisiaj tu, na Jasną Górę, oprócz dumy i radości z plonów, które przekładają się na chleb i życie codzienne, powinniśmy także z dumą i radością przynieść to, że kolejny raz solidarność ludzka, solidarność polska w warunkach ciężkiej próby zafunkcjonowała, dała dobre owoce, dała dobry plon w naszych duszach, w naszych postawach - powiedział Bronisław Komorowski. Podkreślił, że w czasie tegorocznej powodzi było widać pomoc między mieszkańcami sąsiednich wsi, pomoc wolontariuszy i strażaków: - To jest ten plon, plon solidarności, który niesiemy także i Matce Bożej tutaj, dzisiaj, na Jasną Górę.

 

Prezydent Komorowski nawiązał także do 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - jak mówił - "wielkiej heroicznej walki Solidarności, w tym także Solidarności Rolników Indywidualnych. - Po 30 latach możemy patrzeć na plon polskiej wolności, wtedy odzyskanej. Należy się cieszyć tą wolnością, należy być dumnym, należy tę wdzięczność okazywać Bogu i ludziom, należy radować się z tego, co nam się udało przez te 30 lat - apelował prezydent.

 

Podczas mszy poświęcone zostały wieńce żniwne i bochenki chleba, przyniesione przed ołtarz przez delegacje rolników z różnych części kraju. Starostowie tegorocznych dożynek, Barbara i Jacek Żądeccy ze wsi Ostrów na Kielecczyźnie, złożyli dziękczynny chleb, wypieczony z tegorocznych zbiorów, na ręce biskupów, ojców paulinów i ministra rolnictwa Marka Sawickiego.


Jasnogórskie dożynki i ogólnopolska pielgrzymka rolników organizowane są od 28 lat. Bronisław Komorowski został na Jasnej Górze przywitany - jak mówił przeor klasztoru, o. Roman Majewski - jako szczególny i miły gość. Przeor zaznaczał, że na Jasnej Górze nie liczy się przynależność partyjna - "wszyscy stajemy jako dzieci jednego Boga i jednego narodu" - mówił, wyrażając pragnienie, by jako prezydent Komorowski był "ojcem całego naszego narodu".

 

(PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu