przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 sierpnia 2011

Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa

Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa   |   Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa Prezydent na Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa

O przysiędze harcerskiej, mówiącej o służbie innym do końca życia, i odwadze pełnienia tej służby mówił w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski do uczestników Jubileuszowego Zlotu Stulecia Harcerstwa w Łagiewnikach.

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką przybył w niedzielę po południu do miasteczka Jubileuszowego Zlotu 100-lecia Harcerstwa w Łagiewnikach.

- Każde pokolenie harcerskie przysięga, że chce służyć całym życiem. To są słowa z przyrzeczenia harcerskiego, które są jego stałym elementem. Chciałem wam życzyć, żebyście tę postawę służby przez całe życie zachowali w sobie i potrafili realizować przez całe wasze życie - powiedział prezydent.

Nawiązując do miejsca obozowiska zlotu - w pobliżu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" - prezydent powiedział, że można także na harcerski sposób tłumaczyć słowa Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", ponieważ "do tego, aby służyć całym życiem, trzeba mieć odwagę i zdolność do prezentowania postawy dzielności w życiu.

Jak podkreślił, każde pokolenie inaczej odpowiadało na pytania o dzielność. - Dzisiaj odwaga to już nie jest wznoszenie barykad, to już nie jest marzenie o polskim państwie, bo ono jest faktem - mówił prezydent. - Dzisiaj odwaga harcerska i postawa służby przez całe życie dotyczy normalnego państwa polskiego, normalnego społeczeństwa, ludzi, z którymi można zrobić bardzo wiele, jeśli ma się tę postawę służby na rzecz innych. Dzisiejsza odwaga to jest trwanie przy systemie wartości, które stworzyło harcerstwo 100 lat temu; to jest zdolność do upominania się o innych. Dzisiaj odwaga harcerska to także odwaga w kształtowaniu świadomych postaw obywatelskich, bo harcerstwo ma swój sens wtedy, jeśli kształtuje postawy i ludzi potrafiących odpowiadać na wyzwania przyszłości i współczesności - mówił prezydent Komorowski.

- Życzę wam, abyście potrafili tę postawę służby do końca życia i odwagi w podejmowaniu rzeczy trudnych zachować i u siebie samych i u tych, których wam powierzono w opiekę - powiedział prezydent, życząc również harcerzom znajdowania satysfakcji własnej poprzez przyjaźnie z ludźmi.

Wcześniej na pl. o. Adama Studzińskiego pod Wawelem prezydent wraz z małżonką odebrał Defiladę Zlotu 100-lecia Harcerstwa. Po spotkaniu w Łagiewnikach prezydencka para zwiedziła Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" z relikwiami błogosławionego, a podczas pobytu w Krakowie zwiedziła także wystawę "Skarby Korony Hiszpańskiej" w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jubileuszowy Zlot Stulecia Harcerstwa odbywał się w Krakowie od czwartku do niedzieli. W zlocie uczestniczyło blisko 2 tys. harcerzy. Do Krakowa przyjechali reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.