przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 września 2011

"Bezpieczeństwo zależy też od woli narodu do walki"

Para Prezydencka na uroczystości obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Węgierskiej Górce

Para Prezydencka na uroczystości obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Węgierskiej Górce

Bezpieczeństwo państwa zależy nie tylko od sojuszy, nowoczesnego uzbrojenia, ale też od woli narodu do walki o własną wolność - mówił w czwartek w Węgierskiej Górce prezydent Bronisław Komorowski podczas obchodów 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 

We wrześniu 1939 r. polscy żołnierze w Węgierskiej Górce w Beskidach przez trzy dni bronili się przed przeważającymi siłami niemieckimi. Walka ta przeszła do historii jako "Westerplatte Południa".

 

W swoim przemówieniu prezydent wspomniał obronę Westerplatte na polskim Wybrzeżu, które dla każdego Polaka jest szczególnym miejscem. Przypomniał słowa Jana Pawła II, że każdy ma swoje Westerplatte. - Warto więc pamiętać o tym, że takie miejsce, takie sytuacje, jaka miała miejsce w Westerplatte, można odnaleźć w wielu miejscach Polski. Węgierska Górka to Westerplatte południa Polski - powiedział.

Bronisław Komorowski przypomniał o przygotowaniach do obrony Ojczyzny przed Wrześniem 1939 r. Takie przygotowania trwały także w Beskidach i do czasu hitlerowskiej agresji nie zostały ukończone.

 

- Warto podkreślić, że w tej dramatycznej walce o czas, o uzyskanie możliwości skutecznej obrony Polski i polskiego Śląska brała udział także i ludność miejscowa, uczestnicząc w budowaniu fortyfikacji - powiedział prezydent.

 

O ofiarach sprzed lat - kontynuował prezydent - trzeba mówić także dzisiaj, gdy Polska jest krajem bezpiecznym, członkiem NATO i Unii Europejskiej, cieszącym się od lat pokojem.

 

- Warto pamiętać o tym poświęceniu, bo zawsze i wszędzie bezpieczeństwo narodu i państwa zależy nie tylko od sojuszy, nie tylko od nowoczesnego uzbrojenia, nie tylko od nawet od potężnych fortyfikacji, ale bezpieczeństwo państwa i narodu zawsze zależy od istnienia woli narodu walki o własną wolność, o własną integralność państwową - podkreślił prezydent.

 

Jak dodał, we wrześniu 1939 r. Polacy udowadniali, że są narodem, który ma wolę walki i siłę upominania się o swoje prawa. Wyraził też przekonanie, że nawet walka zakończona dramatem klęski, może służyć narodowi i po latach - być wskazówką postępowania.

 

- Może i musi wskazywać na potrzebę budowy nowoczesnej armii, uczestniczenia w silnych sojuszach, ale jednocześnie musi mówić o potrzebie podtrzymania ducha walki, ducha narodowego, który jest skłonny do poświęceń w imię dobra wspólnego - podkreślił prezydent, który podziękował władzom Węgierskiej Górki i mieszkańcom za podtrzymywanie pamięci.

Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe kombatantom, uczestnikom walk o Węgierską Górkę.

 
1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.