przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 września 2011

Prezydent: Chylę czoła przed tymi, którzy walczyli o wolność Polski i polski Śląsk

Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej   |   Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent w Katowicach na obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w obchodach 72. rocznicy wybuchu II wojny światowej pod Wieżą Spadochronową w Katowicach - jednym z najważniejszych symboli drugiej wojny światowej. W trakcie uroczystego apelu prezydent nazwał Wieżę Spadochronową miejscem "uświęconym harcerską krwią".

- Trzeba pamiętać o tej dramatycznej obronie, trzeba pamiętać o ludziach, którzy w sytuacji beznadziejnej dali swoją postawą, swoją walką, ten szczególny wymiar harcerskiej myśli, że wszystko to Polska - powiedział prezydent.
Zobacz także: "Bezpieczeństwo zależy też od woli narodu do walki" "Tu rozpoczął się najstraszliwszy kataklizm nowożytnej Europy" List prezydenta do uczestników uroczystości w Wieluniu List prezydenta do uczestników uroczystości w Tczewie
Dodał, że chciałby w tym szczególnym miejscu i szczególnym dniu, jakim jest rocznica wybuchu tej strasznej wojny 39 roku, pochylić nisko czoło przed tymi, którzy mieli odwagę i mieli determinację w walce o wolność Polski i walce o polski Śląsk do końca.

Zdaniem prezydenta to jest szczególnie ważne wtedy, kiedy niektórzy podają w wątpliwość patriotyzm polski Ślązaków albo niektórzy gdzieś tracą swoją świadomość pomiędzy Oberschlesien a Górnym Śląskiem. - I jest szczególnie ważne, abyśmy wszyscy potrafili odwoływać się do tej tradycji, której symbolem jest Wieża Spadochronowa, i harcerze, i powstańcy śląscy, którzy tu walczyli o polski Śląsk w 39 roku - zaznaczył.

Pod koniec uroczystości harcerze wraz z Parą Prezydencką utworzyli krąg, trzymając się za ręce. Zrobili sobie także wspólne zdjęcie. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.