przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 września 2011

Bronisław Komorowski o incydencie w Jedwabnem

Prezydent w Cieszynie

Prezydent w Cieszynie

- Zanosimy modlitwę, przepraszając za wszystkie ludzkie grzechy, które były źródłem nieszczęścia wojennego, braku pokoju. Wznosząc modlitwę, przepraszamy za wszystkie złe uczynki, które miały miejsce z winy konkretnych ludzi, konkretnych sytuacji, ale były nieszczęściem innych ludzi. Dlatego chciałbym w tym miejscu i w tym momencie powiedzieć, że będę się modlił za to, aby pamięć o krzywdach, które były udziałem polskich obywateli trwała - powiedział Prezydent Bronisław Komorowski w trakcie modlitwy ekumenicznej o pokój na świecie na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie.

Prezydent nawiązał również do sprofanowania pomnika pomordowanych Żydów w Jedwabnem. - Mam na myśli to, co wydarzyło się w Jedwabnem. Nawet jeśli jest to zwykła głupota, niedojrzały wybryk, to jest o co się modlić: aby ludzka wrażliwość, nasza chrześcijańska wrażliwość, wyrażała się również w tym, że potrafimy z głębokim przemyśleniem mówić i powtarzać przepraszam - mówił prezydent.
Zobacz także: List prezydenta odczytany w Jedwabnem
Do mordu w Jedwabnem Prezydent Bronisław Komorowski odniósł się wcześniej w liście odczytanym 10 lipca br. podczas uroczystości odbywających się w siedemdziesiątą rocznicę wydarzeń: "Dziś w siedemdziesiątą rocznicę mordu w Jedwabnem nie sposób jednak nie myśleć przede wszystkim o samotności, przerażeniu i cierpieniu jego ofiar. Opłakujemy je również teraz, po siedemdziesięciu latach. Chcemy – wraz z dzisiejszymi mieszkańcami Jedwabnego – do końca zrozumieć wymowę tego, co się wtedy stało oraz uświadomić sobie to, co dziś musi zostać w nas ocalone jako pamięć, przestroga, zobowiązanie. Wtedy nie było tu Rzeczypospolitej. Ale dziś ona jest. Jest i słyszy skargę, niegasnący krzyk swoich żydowskich obywateli. Dziś – w Jej imieniu – oddaję cześć ich cierpieniom. I raz jeszcze proszę ich o przebaczenie".

O mających miejsce zdarzeniach o charakterze ksenofobicznym, ze szczególnym uwzględnieniem skandalicznego aktu wandalizmu, jaki miał miejsce w Jedwabnem, gdzie sprofanowano pomnik pomordowanych Żydów, Prezydent rozmawiał telefonicznie z wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. Prezydent wskazał na konieczność objęcia tego miejsca pamięci stałym monitoringiem przy użyciu środków technicznych, aby podobne skandaliczne wydarzenia nie miały miejsca w przyszłości. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.