przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 12 września 2011

Obchody Święta Wojsk Lądowych z udziałem prezydenta

Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim   |   Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim Prezydent na obchodach Święta Wojsk Lądowych na poligonie w Drawsku Pomorskim

Na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbyły się w poniedziałek po południu obchody Święta Wojsk Lądowych. Prezydent odznaczył 30 żołnierzy i pracowników cywilnych sił zbrojnych.

 

Odznaczeni otrzymali m.in. krzyże wojskowe, medale za długoletnią służbę oraz Gwiazdy Iraku i Gwiazdy Afganistanu. W gronie wyróżnionych znalazło się pięciu generałów.

 

 

W wygłoszonym na poligonie przemówieniu prezydent dziękował wojskowym za wysiłek, który decyduje o umiejętnościach żołnierza na przyszłym polu walki i ten, który zadecydował o umiejętności pomocy rodakom w sytuacji trudnej w okresie powodzi oraz dobre reprezentowanie Wojska Polskiego i państwa polskiego daleko na misjach zewnętrznych.

 

Prezydent podkreślił, że Wojska Lądowe dźwigają większość wysiłku na misjach i to na nich spoczywa większość odpowiedzialności. Jak dodał w Wojskach Lądowych widać ogromną zmianę i różnicę w stosunku do tego czasu, gdy trzeba się zmierzyć najtrudniejszymi, podstawowymi problemami sił zbrojnych.

 

Bronisław Komorowski wyraził jednocześnie nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o tym, iż wojsko, jeśli chce nadążyć za nowoczesnością, za wyzwaniami przyszłości, nigdy nie może zaprzestać zmian, zatrzymać się w miejscu. Według prezydenta konieczna jest dalsza informatyzacja armii w obszarze systemów dowodzenia oraz nowoczesny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

 

Prezydent powiedział też, że widzi potrzebę innego ustawienia parametrów, które decydują o poziomie zarobków służb mundurowych i chce autorytetem zwierzchnika sił zbrojnych wesprzeć w tym zadaniu ministra ON.

 

Podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim prezydent obserwował fragment bojowego ćwiczenia z udziałem artylerii, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, śmigłowców szturmowych, transporterów opancerzonych Rosomak i czołgów Leopard 2A4. Polegało ono na zatrzymaniu natarcia przeciwnika i przejściu do kontrataku.

 

Prezydent obejrzał również defiladę oddziałów ćwiczących na poligonie w Drawsku Pomorskim, w której wzięło udział 60 ciężkich pojazdów i dziewięciu śmigłowców.

 

Bronisławowi Komorowskiemu na poligonie towarzyszyli: minister ON Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch.

 

Święto Wojsk Lądowych jest obchodzone w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. (PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.