przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 25 września 2011

Prezydent na obchodach 67. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem

Prezydent na obchodach 67. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem   |   Prezydent na obchodach 67. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem Prezydent na obchodach 67. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem Prezydent na obchodach 67. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem Prezydent na obchodach 67. rocznicy Bitwy pod Jaktorowem

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił podczas niedzielnych obchodów 67. rocznicy bitwy pod Jaktorowem na Mazowszu, że w ofierze życia i poświęceniu polskich żołnierzy, w tym oddziałów AK Grupy Kampinos, tkwi źródło naszych współczesnych sukcesów i zwycięstw.

 

Zaznaczył, że na Cmentarzu Wojennym AK w Budach Zosinych zawsze myśli o swoim ojcu i jego pokoleniu. - Jestem dzisiaj tutaj jako prezydent Polski i pochylam głowę przed grobami żołnierskimi w imieniu całego narodu - powiedział Bronisław Komorowski, zabierając głos podczas uroczystości w rocznicę bitwy oddziałów AK Grupy Kampinos z Niemcami w czasie II wojny światowej pod Jaktorowem.


Prezydent przyznał, że patrząc na groby żołnierzy AK myśli o całym pokoleniu jego ojca, o tym, że ci ludzie walczyli, ale często nie doczekali wolnej Polski albo przeżyli gorycz porażki. - I myślę, patrząc na całą Polskę, także z perspektywy Nowego Jorku, z perspektywy dożynek, a więc święta plonów współczesnej Polski w Spale, myślę o tym, że każdy z nich ma swój wielki udział w tym, jaka jest dzisiaj Polska - podkreślił prezydent.


W ocenie Bronisława Komorowskiego, polską wolność można mierzyć różnymi miarami, ale jedną z najważniejszych jest "wszystko to, co wiąże się z tym cmentarzem". - To miara skali wysiłku, poświęcenia i ofiary życia" - zaznaczył Bronisław Komorowski. - W tamtej porażce, w tamtej śmierci są źródła i korzenie naszych współczesnych sukcesów i zwycięstw - ocenił.


Prezydent zaznaczył, że są takie chwile w życiu, kiedy warto przystanąć, popatrzeć wstecz i dookoła siebie. Przyznał, że miał taką szczególną chwilę, gdy reprezentował Polskę w mijającym tygodniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.


- To z jednej strony ogromna duma, że Polska jest postrzegana jako kraj sukcesu, kraj ludzi, którzy zdobyli wolność i ją mądrze zagospodarowują, że mają sukcesy polityczne, gospodarcze, że cały świat to docenia i widzi. A jednocześnie miałem takie chwile w czasie tego wyjazdu, kiedy widziałem, gdzie są rzeczy najważniejsze i skąd te polskie sukcesy się biorą - podkreślił Bronisław Komorowski.


W tym kontekście opowiedział zebranym podczas uroczystości na cmentarzu wojennym dwa swoje wspomnienia z wizyty w Nowym Jorku.


Pierwszym było - jak mówił prezydent - honor spotkania i podziękowania w imieniu Polski 93-letniemu Zygmuntowi Błażejewiczowi, który walczył w II wojnie światowej w polskich oddziałach partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK. - Jego serce zawsze biło dla polskiej wolności - podkreślił Bronisław Komorowski.


Drugim wydarzeniem, które utkwiło w pamięci polsiego prezydenta z wizyty w Nowym Jorku, było spotkanie - podczas przejazdu na Manhattanie - z ciemnoskórym kierowcą samochodu dostawczego, który serdecznie go pozdrowił ze swojego samochodu i wyciągnął obrazek Chrystusa Miłosiernego.


- Każdy żołnierz AK, także i mój ojciec, i stryj, jak szedł do walki o polską wolność tam na wschodzie, szedł z Chrystusem Miłosiernym - opowiadał Bronisław Komorowski. - I pomyślałem sobie, że gdzieś tam na Manhattanie, ten ciemnoskóry kierowca, on też coś wie o Polsce, o polskiej wolności, z czymś mu się kojarzy - dodał.


Prezydent zaznaczył kończąc przemówienie, że mimo upływu czasu trzeba się co roku spotykać na tym cmentarzu, mierząc "polską wolność także tymi żołnierskimi krzyżami". Bronisław Komorowski zażartował, że "musi już uciekać" na uroczystości dożynkowe do Spały, a kwiaty w jego imieniu podczas uroczystości złoży jego współpracownik i wieloletni asystent - Michał Szweycer. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.