przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 17 października 2011

Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej

Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej   |   Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej Prezydent na inauguracji roku na Politechnice Rzeszowskiej

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej, że rację mieli ci, którzy z optymizmem patrzyli w przyszłość Polski w wymiarze zarówno centralnym, jak i lokalnym.

 

- Rację mieli ci, którzy mieli odwagę marzyć, aby Polska się unowocześniała, wykorzystywała swoje wielkie szansę rozwojowe, nie tylko poprzez odzyskanie wolności i prawa do funkcjonowania w ramach gospodarki wolnorynkowej. Mieli rację ci, którzy mówili, że wielkie szanse Polski leżą w członkostwie w NATO i w UE - dodał prezydent.

 

Według Bronisława Komorowskiego odwagą wykazały się również te osoby, które mówiły, że Polska musi się zmieniać. I – jak zaznaczył prezydent - nie muszą iść za tym wielkie zagrożenia, a wyzwania i odpowiedzialność.

 

- Rację mieli ci, którzy mówili, że trzeba przejść przez trudny okres zmian, restrukturyzacji i trzeba przetrwać, i znaleźć te atuty, które mamy w sobie i wykorzystać je dla rozwoju Rzeszowa, Podkarpacia i całej Polski- mówił prezydent podczas swojego wystąpienia.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, racje miały osoby, które mówiły o konieczności prywatyzacji i restrukturyzacji oraz o konieczności zdobywania zdolności konkurowania, bo świat jest oparty o konkurencyjność.

 

Prezydent przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Podkarpacie było na samym końcu listy województw, które budowały polski dochód narodowy. - Dziś z dumą możecie powiedzieć, że ten region w coraz większy stopniu partycypuje nie tylko w wydawaniu pieniędzy z budżetu, ale także w tworzeniu budżetu; budżetu coraz lepszego, coraz bardziej obfitego - dodał.

 

Prezydent podziękował tym, którzy mieli odwagę myślenia o nowoczesnej Polsce i odwagę w zmienianiu Polski. Zaapelował również o łączenie tej odwagi z poszanowaniem tego, co tworzy naszą kulturę i tożsamość.

 

Przy okazji uroczystości na politechnice, Komorowski mówił o „romantyzmie inżynierskim”. Według niego jest to romantyzm łączący myślenie o wielkości Polski, o nowoczesności Polski ze zdolnością przenoszenia tego, nie tylko na słowa, ale i na czyny.  -Takiego romantyzmu inżynierów w Polsce trzeba jak najwięcej” - zakończył swoje wystąpienie Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podczas inauguracji roku akademickiego wręczył zasłużonym naukowcom Złote Krzyże Zasługi oraz Ordery Odrodzenia Polski.

 

Zobacz także: Ordery i odznaczenia na Politechnice Rzeszowskiej Wystąpienie prezydenta na Politechnice Rzeszowskiej

 

Politechnika Rzeszowska jest największą uczelnią techniczną na Podkarpaciu. Kształci ponad 16,8 tys. studentów na 6 wydziałach i ponad 26 kierunkach studiów. Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa jako jedyny w kraju prowadzi również kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Dotychczas uczelnia wykształciła prawie 500 pilotów. Poniedziałkowa uroczystość zainaugurowała 61. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.