przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 18 października 2011

Prezydent: Uczelnie muszą szukać nowych szans

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Zamościu   |   Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Zamościu Prezydent na inauguracji roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu Prezydent na inauguracji roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu Prezydent na inauguracji roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Zamościu

Uczelnie muszą szukać nowych szans, przekraczać granice i schematy, aby skutecznie konkurować - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

 

- Uczelnie polskie, od Uniwersytetu Jagiellońskiego po tę w Zamościu, muszą szukać ciągle swoich nowych szans, ciągle odpowiadać na nowe wyzwania, jeśli chcą skutecznie konkurować - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent podkreślił, że niemożliwe jest stworzenie raz na zawsze doskonałego systemu funkcjonowania wyższych uczelni, bo istotą życia akademickiego jest też przekraczanie schematów i granic.

 

- Co było istotą życia akademickiego, co było istotą realizacji aspiracji i ambicji posiadania wyższych uczelni? To była zdolność nie tylko do zaspakajania naturalnej potrzeby wiedzy, ale to była także zdolność do przekraczania schematów, do przekraczania utartych myśli i utartych form działania - mówił prezydent.

 

- To ważne z punktu widzenia procesów zachodzących współcześnie, na naszych oczach, z których sobie nie do końca zdajemy sprawę. Dziś świat przestaje działać pod dyktando twardych, nieprzekraczalnych granic - dodał.

 

Prezydent z uznaniem podkreślił, że w zamojskiej uczelni studiuje spora grupa studentów z Ukrainy (ponad 100 na pierwszym roku) oraz wykładają naukowcy z Ukrainy, co jest także świadectwem przekraczania granic państw, barier językowych i kulturowych.  - Otwartość na naszych sąsiadów, na inne kultury i języki to także szansa dla uczelni polskich - powiedział.

 

Bronisław Komorowski życzył, aby uczelnia rozwijała się zgodnie z kierunkiem wyznaczonym jeszcze przez założyciela Zamościa Jana Zamoyskiego, który - jak przypomniał prezydent - świadomie budował tu miasto renesansowe, w którym od samego początku było miejsce dla ludzi różnych wyznań, języków, kultur, bo ta różnorodność tworzyła atrakcyjną, piękną całość.

 

Rektor uczelni prof. Waldemar Martyn wręczył prezydentowi w prezencie grafiki Romana Muchy przedstawiające budynek dawnej Akademii Zamojskiej w Zamościu oraz kościół z 1675 r. znajdujący się we wsi Bukowina (niedaleko Biłgoraja), która to wieś niegdyś należała do Akademii Zamojskiej. Obecnie uczelnia organizuje tam co roku spotkania akademickie dla mieszkańców.

 

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica prowadzi studia licencjackie - na kierunkach turystyka i rekreacja, matematyka, politologia oraz filologii: polskiej, angielskiej i rosyjskiej - a także inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn. Szkoła oferuje też liczne studia podyplomowe. Łącznie studiuje tu obecnie około tysiąca studentów, z czego 400 osób na pierwszym roku studiów.

 

Szkoła powstała w 2005 r. Cztery lata później otrzymała imię Szymona Szymonowica. Nawiązuje do tradycji akademickich Zamościa, gdzie w latach 1594-1784 działała Akademia Zamojska, założona przez hetmana Jana Zamoyskiego. Przy tworzeniu Akademii znaczącą rolę odegrał właśnie Szymonowic, który m.in. sprowadził do niej profesorów. W dawnym budynku Akademii mieści się obecnie rektorat PWSZ. (PAP)

Zobacz także: Prezydent otworzył szkolną halę sportową w Zamościu

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.