przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 listopada 2011

200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu

200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu   |   200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu

O duchowej jedności Europy i współpracy międzynarodowej w dziedzinie edukacji i nauki - mówili prezydenci Polski i Niemiec Bronisław Komorowski i Christian Wulff podczas wtorkowych uroczystości jubileuszowych 200-lecia Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu.


W uroczystościach nie wziął udziału również zaproszony do Wrocławia prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, któremu przylot do stolicy Dolnego Śląska uniemożliwiła mgła na wrocławskim lotnisku.


- Dzieje Uniwersytetu Wrocławskiego stanowią symbol duchowej jedności Europy - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Auli Leopoldyńskiej wrocławskiej uczelni. W jego ocenie, Uniwersytet Wrocławski działa rozumiejąc, iż duchowe bogactwo Europy nie jest pełne bez krajów Europy Wschodniej, w tym szczególnie bez Ukrainy. Podkreślał także, że Uniwersytet Wrocławski "to tradycje lwowskiej uczelni, ale także przedwojenne tradycje niemieckie".


 

Według Bronisława Komorowskiego, obecność we Wrocławiu prezydenta Niemiec i zapowiadana obecność prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza to dowód, że "chcemy i potrafimy kontynuować uniwersyteckie dzieło, na które złożył się dorobek wielu lat historii społeczności uniwersyteckiej Wrocławia i wielu narodów, które przez wieki ją współtworzyły". Dodał też, że ogromne uznanie budzi fakt, iż Uniwersytet Wrocławski pragnie kontynuować wielokulturową tradycję w jednoczącej się Europie.


W podobnym duchu współpracy między narodami wypowiedział się prezydent Niemiec Christian Wulff. - Uniwersytet Wrocławski jest przykładem współpracy w Europie, a wymiana doświadczeń naukowych jest filarem stosunków polsko-niemieckich - stwierdził Wulff.


Według niego, wrocławskie uczelnie wyższe bardzo dobrze współpracują z zagranicznymi placówkami, a najlepszym przykładem jest wymiana młodzieży. Prezydent Niemiec podkreślił również współpracę z lwowskimi uczelniami i wiążące je tradycje z Uniwersytetem Wrocławskiem. Wrocław jest przykładem współpracy i otwartości - mówił.

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.