przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 listopada 2011

Rozmowy prezydentów Polski, Niemiec i Ukrainy

Rozmowy prezydentów Polski, Niemiec i Ukrainy

Rozmowy prezydentów Polski, Niemiec i Ukrainy

Integracja z Unią Europejską jest dla Ukrainy bardzo ważna - powiedział we wtorek prezydent Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentami Polski i Niemiec we Wrocławiu. Bronisław Komorowski zapewnił, że Polska jest i będzie sojusznikiem Ukrainy. Zobacz także: 200-lecie Państwowego Uniwersytetu we Wrocławiu


Na konferencji prasowej po trójstronnym spotkaniu prezydentów Janukowycz powiedział, że rozmawiano o integracji Ukrainy z Unią Europejską i sprawie byłej premier Julii Tymoszenko. Podkreślił, że integracja z Unią jest dla Ukrainy bardzo ważna. Z kolei sprawa Tymoszenko - jak mówił - należy do niezawisłego sądu.


Dodał, że nie chce, aby sprawa byłej premier była odbierana jako walka z opozycją. Podkreślił, że ta sprawa zaczęła się w 2009 r., kiedy nie był jeszcze prezydentem. Powiedział też, że kraje Unii Europejskiej naciskają na niego w kwestii Tymoszenko.


Po spotkaniu trójstronnym odbyła się rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy.


Bronisław Komorowski zadeklarował po tym spotkaniu, że Polska będzie wspierać Ukrainę w drodze do integracji europejskiej. - Jesteśmy skłonni wspomagać nie tylko dobrym słowem, ale i radami jak pokonać trudności i temu służyło nasze dzisiejsze spotkanie - powiedział.


Dodał, że spotkanie prezydentem Janukowyczem było okazją do rozmów o sprawach istotnych z punktu widzenia procesu zbliżenia się Ukrainy do struktur UE. - Tu nie ma co się oszukiwać, są kłopoty i trudności, ale są też ogromne osiągnięcia. Jest wynegocjowany kształt umowy o strefie wolnego handlu, są deklaracje dotyczące umowy stowarzyszeniowej - mówił.


Podkreślił, że rozmawiano również o przeszkodach. - Proces byłej premier Julii Tymoszenko jest odbierany w wielu krajach UE jako sygnał, że Ukraina ma do pokonania trudności ze standardami koniecznymi do zbliżenia się ze światem zachodnim - powiedział Bronisław Komorowski.


Prezydent Janukowycz przyleciał do Wrocławia we wtorek po południu, z kilkugodzinnym opóźnieniem z powodu mgły na wrocławskim lotnisku. Nie wziął udziału w porannych uroczystościach z udziałem prezydentów Polski i Niemiec związanych z 200-leciem Uniwersytetu Wrocławskiego. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich przy Politechnice Wrocławskiej i wziął udział w rozmowach z Komorowskim i Christianem Wulffem w Ratuszu. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.