Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 20 stycznia 2012

"W 90-lecie powrotu Śląska do Macierzy warto pokazać dorobek regionu"

W 90. rocznicę zjednoczenia Górnego Śląska z Polską warto pokazać dorobek tego regionu w Polsce, szczególnie w obszarze kultury - mówił w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent Komorowski wziął w piątek udział w wieczornym koncercie noworocznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach. Koncert w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach zorganizował prezydent miasta Piotr Uszok.

W swoim przemówieniu Bronisław Komorowski nawiązał do przypadającej w czerwcu tego roku 90. rocznicy zjednoczenia Górnego Śląska z Polską. - Myślę, że to szczególny moment, w którym warto pokazać dorobek Śląska w całej Polsce – chwalić Śląsk i chwalić Polskę poza naszymi granicami właśnie w obszarze kultury – zaznaczył.

- Życzę państwu na rok 2012 jak najlepszego rachunku postępu, rozwoju i ambicji na Śląsku – w wymiarze całych 90 lat wspólnoty i przezwyciężenia przeszłości – przecież nie tak łatwej – zaakcentował Komorowski. - Gratuluję zaangażowania, gratuluję trochę szczęścia, trochę pracowitości w zakresie działań na rzecz uczynienia ze Śląska, z Katowic obszaru, który do wszystkich innych wielkich wyzwań, wspaniałych skojarzeń, może konsekwentnie dodawać kolejną dumę – właśnie w obszarze kultury - mówił.

Nawiązując do wspomnianej przez Uszoka porażki miasta w ubiegłorocznym konkursie o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r., Bronisław Komorowski powiedział: Fakty są ważniejsze niż same tytuły. Fakt jest taki, że Katowice, że Śląsk mają czym się pochwalić – same wobec siebie, jak i wobec całej Polski, wobec całej Europy.

Bronisław Komorowski życzył mieszkańcom regionu na 2012 rok odważnej walki o nowy kształt Śląska, w którym Śląsk może zadziwiać, może budować dumę z własnej tożsamości, z rozwijającej się kultury – i może budować tę dumę w wymiarze o wiele szerszym: w wymiarze polskim i europejskim.

W programie piątkowego koncertu NOSPR pod dyrekcją Michała Klauzy znalazły się m.in. kompozycje Johanna Straussa II i Franza Lehára. Solistką była sopranistka Jolanta Kowalska. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu