przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 lutego 2012

Para Prezydencka z wizytą w Płocku

Para Prezydencka z wizytą w Płocku   |   Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku Para Prezydencka z wizytą w Płocku

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną podczas wtorkowej wizyty w Płocku zwiedził Muzeum Mazowieckie ze zbiorami secesji i zabytkową katedrę. Podczas koncertu w szkole muzycznej prezydent wręczył odznaczenia państwowe 20 pracownikom kultury.

Zobacz także: Odznaczenia państwowe dla ludzi kultury w Płocku

 

 

Para Prezydencka spotkała się m.in. z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarszej polskiej szkoły i jednej z najstarszych w Europie, istniejącej nieprzerwanie od 1180 r.

 

Bronisław Komorowski witał się z uczniami oczekującymi przed budynkiem szkolnym na przybycie Pary Prezydenckiej. W krótkiej rozmowie z młodzieżą wspominał swoją pierwszą wizytę w "Małachowiance", podczas której przewodnikiem po najstarszej polskiej szkole był jej absolwent Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier III RP.

 

Wcześniej Anna i Bronisław Komorowscy zwiedzili Muzeum Mazowieckie, posiadające najbogatsze w kraju zbiory sztuki Młodej Polski i rzemiosła secesyjnego.  - Płock miał odwagę zacząć zbierać kolekcję secesyjną w czasach, kiedy inni secesję wyrzucali na śmietnik. Cieszy to, że dziś jest to tak pięknie wyeksponowane, w tak wspaniałym miejscu, i że widać ciągłość myśli, bo muzeum już zaczyna zbierać art deco - powiedział dziennikarzom prezydent.  - Płock to piękne miasto  - dodał.

 

W towarzystwie wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego Para Prezydencka - podczas wizyty w Muzeum Mazowieckim - obejrzała także stałą ekspozycję "X wieków Płocka", przedstawiającą historię miasta.

 

W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Anna i Bronisław Komorowscy spotkali się z biskupem płockim Piotrem Liberą.

 

Prezydent interesował się historią brązowych drzwi katedralnych, ufundowanych w połowie XII wieku przez biskupa Aleksandra z Malonne, których kopia znajduje się w świątyni od 1981 r. - oryginalne "Drzwi Płockie", starsze od "Drzwi Gnieźnieńskich", od XV wieku znajdują się w soborze św. Zofii w Nowogrodzie Wielkim (Rosja).

 

Na zakończenie wizyty w Płocku Para Prezydencka odwiedziła Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego, gdzie wysłuchała koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej z udziałem tenora Wiesława Ochmana, sopranistki Jeanette Bożałek oraz mezzosopranistki Renaty Dobosz.

 

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe członkom Płockiej Orkiestry Symfonicznej - za zasługi dla rozwoju muzyki i pracownikom Muzeum Mazowieckiego - za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania muzealnictwa.

 

- To odznaczenia przyznane za wysiłek, za osiągnięcia, za sukcesy, które tworzą dobrą perspektywę dla Płocka i całego Mazowsza - powiedział podczas uroczystości prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)

Zobacz także: Spotkanie z rolnikami we wsi Jasieniec "Największą wartością w Polsce jest drobny biznes"

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.