przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 10 września 2010

Prezydent o roli Kościoła w integracji europejskiej

Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej   |   Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Prezydent Bronisław Komorowski i premier Luksemburga Jean-Claudem Juncker Prezydent Bronisław Komorowski i premier Luksemburga Jean-Claudem Juncker Prezydent Bronisław Komorowski i premier Luksemburga Jean-Claudem Juncker Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej Konferencja o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej

Wkład chrześcijaństwa w integrującą się Europę to przede wszystkim wkład fundamentu wartości; na fundamencie wszystko stoi. Jego pęknięcia grożą całej budowli - mówił prezydent Bronisław Komorowski na konferencji o roli Kościoła katolickiego w integracji europejskiej.

Prezydent, wraz premierem Luksemburga Jean-Claudem Junckerem, wziął w piątek udział w konferencji poświęconej roli Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej, zorganizowanej w podkrakowskich Tomaszowicach.

Prezydent apelował, aby zadawać sobie pytanie, w jaki sposób świat wartości przenosi się z chrześcijaństwa, z wyznawanego systemu wartości na rzecz realizacji konkretnych projektów politycznych.

- Niewątpliwie sam proces integracji europejskiej od samego początku był uważnie obserwowany i wspierany przez kościół katolicki - dodał prezydent Komorowski. Wymienił w tym kontekście papieża Piusa XII, który - jak mówił - postulował silniejszą współpracę międzynarodową i tworzenie wspólnych instytucji międzynarodowych zdolnych podnieść z upadku zniszczoną przez wojnę Europę.

Przypomniał też zasługi Jana XXIII, który wyrażał zaniepokojenie konfrontacyjnym podziałem Europy na dwa zwalczające się obozy. Prezydent zwrócił uwagę, że papież Paweł VI też postulował szukanie tego, co jest wspólne w Europie.

1, 2, 3, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.