przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 2 marca 2012

Min. Sokołowski o spotkaniu prezydentów Polski i Słowacji

Bezpieczeństwo energetyczne, kwestia Białorusi, szczyt NATO w Chicago oraz współpraca w regionie będą głównymi tematami sobotnich nieformalnych rozmów prezydentów Polski i Słowacji Bronisława Komorowskiego i Ivana Gaszparovicza.

 

Prezydenci spotkają się przy okazji biegu narciarskiego "Szlak bez granic", który rozpocznie się w Witowie na Podhalu, a zakończy w Oravicach na Słowacji.

 

O godz. 10.30 prezydenci Gaszparovicz i Komorowski wezmą udział w otwarciu IV rekreacyjnego biegu „Szlak bez granic” w Witowie; kwadrans później mają rozpocząć się rozmowy prezydentów w leśniczówce "U Zięby", a po ich zakończeniu przewidziane są oświadczenia prezydentów dla mediów.

 

O godz. 11.30 prezydenci spotkają się z samorządowcami, a godzinę później wezmą udział w uroczystości wręczenia pucharów uczestnikom biegu.

 

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział w piątek PAP, że rozmowa prezydentów ma dotyczyć w dużej mierze przygotowań do majowego szczytu NATO w Chicago. Bronisław Komorowski będzie przewodniczył polskiej delegacji na szczycie Sojuszu w Stanach Zjednoczonych, na którym jednym z wiodących tematów ma być przyszłość misji w Afganistanie. Zobacz także: Prezydent z wizytą na Słowacji

 

Kolejnym tematem sobotniego spotkania - według ministra Sokołowskiego - ma być kwestia polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, które rozpocznie się 1 lipca tego roku. Bronisław Komorowski będzie chciał omówić z Gaszparoviczem także przygotowania do szczytu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej planowanego wiosną na Słowacji.

 

Według ministra Jaromira Sokołowskiego, nie zabraknie także tematów bieżących, m.in. kwestii związanych z relacjami UE i Polski z Białorusią.

 

Prezydenci Polski i Słowacji omówią również kwestie związane z relacjami gospodarczymi. Jedną z głównych kwestii będzie - jak zapowiedział minister Sokołowski - perspektywa budowy interkonektora gazowego na granicy polsko-słowackiej.

 

Podsekretarz Stanu w KPRP powiedział, że jest to bardzo interesująca inicjatywa, która ma wpisać się w ogólnoeuropejski system przesyłowy i "byłaby logicznym elementem korytarza północ-południe". Według ministra, prezydentowi zależy na zwiększaniu liczby transgranicznych połączeń energetycznych. Istnieje duża szansa na dofinansowanie projektu połączenia systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Słowacji ze środków unijnych.

 

Zainteresowanie strony polskiej budową interkonektora gazowego między Polską a Słowacją ma związek z inwestycją terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu i perspektywą wydobycia w Polsce gazu łupkowego. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.