przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 3 marca 2012

Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu

Zdjęcie: Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu   |   Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Prezydenci Polski i Słowacji na Podhalu Wręczenie pucharów uczestnikom biegu w Oravicach Wręczenie pucharów uczestnikom biegu w Oravicach

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w sobotę w Witowie na Podhalu na nieformalnych rozmowach z prezydentem Słowacji Ivanem Gaszparoviczem. Tematami rozmowy były m.in. szczyt NATO w Chicago oraz współpraca przygraniczna.

 

Okazją do spotkania głów państw było otwarcie IV Masowego, Rekreacyjnego Biegu Narciarskiego „Szlak bez granic”, który rozpoczął się na Siwej Polanie w Tatrach, a zakończył w Orawicach na Słowacji.

 

- Niecodziennie zdarza się, aby dwóch prezydentów otwierało bieg narciarski. To dowód na to, że mamy znakomite relacje bezpośrednie, ale także, że znakomicie dzieje się na granicy polsko-słowackiej i w relacjach polsko-słowackich  – powiedział prezydent Komorowski podczas otwarcia zawodów.

 

Prezydent Słowacji wyraził swoje zadowolenie z organizowanej wspólnie z Polakami imprezy sportowej. - Będę się cieszył, jeżeli relacje między naszymi narodami będą tak dobre, jak miedzy mną a prezydentem Komorowskim – mówił Gaszparovicz.

 

Po otwarciu zawodów, w których brało udział około 200 zawodników, prezydenci Komorowski i Gaszparovicz udali się na nieformalne rozmowy. Po spotkaniu prezydent Komorowski poinformował, że tematem rozmowy były m.in. współpraca przygraniczna oraz wspieranie budowy połączeń gazowych pomiędzy oboma krajami w ramach - jak mówił - szerszego programu europejskiego.

 

 

Bronisław Komorowski powiedział dziennikarzom, że umówił się z prezydentem Słowacji na konsultacje poprzedzające szczyt NATO w Chicago. Spotkanie ma się odbyć na Słowacji. Będzie okazją – zdaniem polskiego prezydenta – do uzgodnienie stanowisk „prezentowanych z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu i spojrzenia na procesy zachodzące w Sojuszu Północnoatlantyckim w ramach Grupy Wyszehradzkiej”.

 

- Chciałem wyrazić przede wszystkim satysfakcję, że z prezydentem Słowacji spotykamy się często; chcemy się spotykać jeszcze częściej - powiedział Komorowski. - Chcę jednocześnie wyrazić ogromną satysfakcję, że naprawdę ta współpraca i kontakty polsko-słowackie oraz fakt, że żyjemy w tym samym świecie w sensie politycznym, ekonomicznym pozwala na wyraźny rozwój przyjaźni i dobrych relacji pomiędzy społeczeństwami - dodał prezydent.

 

Jak mówił prezydent, to wielkie poczucie satysfakcji dla prezydentów, jeśli z badań opinii publicznej wynika, że w Polsce Słowacy są narodem najmilej widzianym, obdarzanym największą sympatią.

 

Prezydent Słowacji ocenił, że dobra współpraca transgraniczna ma zasadniczy wpływ dla porozumienia między narodami. - Spotkanie z prezydentem Komorowskim są zawsze bardzo przyjacielskie, ale to miało też swój cel, chcemy pomóc temu regionowi w rozwoju turystyki. To dzisiejsze spotkanie pokazuje nam jak powinniśmy współpracować, mając przyjacielskie stosunki i dążąc do wspólnego dobra – powiedział dziennikarzom Gaszparovicz.

 

Prezydent Słowacji dodał, że z prezydentem Komorowskim rozmawiał także o przyszłości Europy, a także planowanym szczycie 16 prezydentów na Ukrainie.

 

Prezydent Komorowski pytał prezydenta Gaszparovicza o zbliżające się wybory parlamentarne na Słowacji, które odbędą się 10 marca i o bieżącą politykę u naszych południowych sąsiadów. Gaszparovicz podkreślił, że niezależnie jaka opcja wygra wybory, to rząd będzie proeuropejski.

 

Podczas wizyty na Podhalu obaj prezydenci spotkali się również z samorządowcami m.in. wojewodą małopolskim i starostą tatrzańskim. Prezydenci zapewnili, że jeżeli samorządowcom po obydwu stronach granicy uda się wytyczyć stałą trasę narciarską pomiędzy Witowem a Orawicami, to w przyszłym roku również przyjadą na otwarcie biegu narciarskiego.

 

Po południu prezydenci udali się do Oravic na Słowacji, gdzie wręczyli puchary uczestnikom transgranicznego biegu narciarskiego. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.