przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 11 maja 2012

Norweska Para Królewska w Krakowie

  |   Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie Norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej w Krakowie

Uroczysta inauguracja polsko-norweskiego programu badawczego i stypendialnego, z udziałem JKM Króla Norwegii Harald V i Królowej Sonji oraz Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich, odbyła się w piątek w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 
Łączny budżet programu badawczego Programu Polsko-Norweska Współpraca Badawcza wyniesie ponad 43 mln euro, z czego na finansowanie projektów badawczych wyłonionych w ramach konkursów ogłaszanych przez NCBR przeznaczone będzie ponad 38 mln euro. Głównymi obszarami zainteresowań w ramach współpracy polsko-norweskiej będą: ochrona środowiska, zmiany klimatyczne, zdrowie, nauki społeczne z uwzględnieniem tematyki migracji oraz promowanie równości płci oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Ponad 11 mln euro zostanie przeznaczone na drugą edycję Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (FSS). Program realizowany jest w Polsce od 2008 roku, w ramach jego pierwszej edycji o wartości 13,3 mln euro zrealizowano 469 projektów, a za granicę wyjechało ponad 2,5 tys. stypendystów.

Po uroczystości w Collegium Novum UJ Para Królewska spotkała się z norweskimi studentami Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego UJ. Rozmowa trwała kilkanaście minut, wielu studentów ubrało się z tej okazji w norweskie stroje regionalne.

Następnie norweska Para Królewska w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej odwiedziła krakowskie instytucje, które otrzymały dofinansowane z grantów norweskich.

 

W Międzynarodowym Centrum Kultury, mieszczącym się w zabytkowej kamienicy "Pod Kruki" przy Rynku Głównym, obejrzeli efekty prac modernizacyjnych przeprowadzonych w tym budynku w ostatnich latach. Przebudowa była dotowana z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

Na Rynku Głównym zwiedziła też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, otwartą po kompleksowym remoncie w 2010 roku. Jej remont nie byłby możliwy bez finansowania ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Korzystano też ze wsparcia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 8,7 mln euro, z czego 40 proc. to środki norweskie.

 

Na koniec wizyty w Krakowie król i królowa Norwegii zwiedzili Bazylikę Mariacką (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.