przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 15 maja 2012

Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie

Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie   |   Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie Prezydent w Policyjnym Centrum Dowodzenia w Legionowie

Prezydent Bronisław Komorowski, który odwiedził we wtorek Policyjne Centrum Dowodzenia w Legionowie pod Warszawą, wyraził nadzieję, że nic nie zagrozi spokojnemu i radosnemu przeżywaniu Euro 2012.

 

Podczas Euro 2012 ośrodek ten będzie zajmował się koordynacją działań związanych z zabezpieczeniem turnieju oraz wymianą informacji m.in. ze służbami krajów, których reprezentacje zagrają na boiskach Polski i Ukrainy. Policyjnej operacji nadano kryptonim "Hat trick 2012".

 

Jak mówił prezydent, władze starają się pomagać w organizacji struktur i systemów, które pomogą zapewnić dobry przebieg turnieju. - Chodzi nie tylko o same rozgrywki, ale także o całą otoczkę, bardzo trudną i bardzo wymagającą. Zarówno dotyczy to kwestii natury komunikacyjnej, organizacji pobytu, jak i kwestii bezpieczeństwa – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Policyjne Centrum Dowodzenia, które mieści się w policyjnym ośrodku szkolenia, otwarto w lutym. Formalnie jednak zaczęło ono działać we wtorek, czyli w dniu, na który zaplanowano osiągnięcie pełnej gotowości do zabezpieczenia mistrzostw przez wszystkie służby. Operacja "Hat trick 2012" trwa od godz. 8 rano. Na zegarach w głównej sali Centrum odliczany jest czas operacji. Drugi zegar wskazuje dni, godziny, minuty i sekundy do pierwszego gwizdka na warszawskim Stadionie Narodowym. Rozpocznie on pierwszy mecz między Polską a Grecją - 8 czerwca o godz. 18.

 

Prezydent życzył policjantom sukcesów oraz sympatii i akceptacji ze strony kibiców. Zauważył też, że Centrum pozostanie w Legionowie także po mistrzostwach "jako istotny element zwiększający szansę na dobrą koordynację i dobre dowodzenie operacjami policyjnymi".

 

To w Legionowie mają zapadać m.in. decyzje dotyczące skierowania do wybranego miasta dodatkowych sił policyjnych z innych rejonów kraju; tu też mają spływać sygnały o ewentualnych zagrożeniach.

 

Centrum ma działać bez przerwy. Na każdej z trzech zmian ma pracować 95 osób, w tym 59 polskich policjantów, 18 oficerów łącznikowych z krajów biorących udział w mistrzostwach, a także z Europolu, Interpolu oraz Imestu, czyli interpolowskiej grupy wsparcia imprez o charakterze masowym, oraz przedstawiciele innych służb m.in. ABW, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Do Polski ma też przyjechać ok. 120 policjantów z innych krajów, głównie tzw. spottersów, czyli funkcjonariuszy, bezpośrednio zajmujących się kibicami. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.