przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 24 czerwca 2012

Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni

  |   Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni Obchody Święta Marynarki Wojennej w Gdyni

- Marynarka Wojenna to fragment rozwijającej się, bezpiecznej i nowoczesnej Polski - powiedział w niedzielę w Gdyni prezydent Bronisław Komorowski podczas Święta Marynarki Wojennej, obchodzonego w ostatnią niedzielę czerwca i tradycyjnie kończącego Dni Morza.
 

Spotkanie na ORP "Błyskawica"

Pierwszym punktem wizyty prezydenta w Gdyni było spotkanie z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, szefem Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławem Cieniuchem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisławem Koziejem oraz dowódcą Marynarki Wojennej Tomaszem Matheą. Kilkunastominutowa rozmowa odbyła się na pokładzie historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica".

 

Uroczystości na Skwerze Kościuszki

- Jest takie piękne zdanie, słynne i lakoniczne, które pobudza wyobraźnię każdego Polaka, któremu bliskie są sprawy morza - zdanie naczelnika marszałka Józefa Piłsudskiego o powołaniu Marynarki Wojennej. Zaowocowało ono wielkimi dziełami, początkiem budowy marzeń o Polsce nowoczesnej poprzez zdolność wykorzystywania dostępu do morza - powiedział Bronisław Komorowski na Skwerze Kościuszki, gdzie przed Płytą Marynarza Polskiego, odbyła się główna część uroczystości z okazji Święta Marynarki Wojennej.

Prezydent przypomniał, że wraz z Marynarką Wojenną w latach 20. i 30. XX wieku zbudowano Gdynię - polski sen o wolności i nowoczesności.

Bronisław Komorowski podkreślił, że Marynarkę Wojenną czeka teraz ambitny, acz skrojony na polskie warunki plan modernizacji. Przypomniał, że na polskie siły morskie budżet państwa będzie przeznaczał co roku 900 mln zł. Podkreślił, że nie jest to tyle, ile byśmy chcieli, ale ile możemy wydać.

- Ostatni nowy okręt wypłynął w morze w połowie lat 90. Już najwyższa pora, żeby też Marynarka Wojenna odczuła zmiany i mogła nadal zgodnie z rozkazem Józefa Piłsudskiego strzec polskiego wybrzeża - dodał prezydent.

Prezydent Komorowski zadeklarował jednocześnie, że jako zwierzchnik Sił Zbrojnych będzie pilnował, aby pieniądze na Marynarkę Wojenną były wydawane efektywnie i aby nie było pokus zagospodarowywania ich na inne cele.

W trakcie uroczystości na Skwerze Kościuszki niszczyciel ORP "Błyskawica" oddał 21 salw honorowych. Ceremonię zakończyło złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego.

 

Wystawa o Muzeum Emigracji

Ostatnim punktem pobytu prezydenta w Gdyni był wyjazd do gdyńskiego Dworca Morskiego, w którym - z inicjatywy miejscowego samorządu - powstaje Muzeum Emigracji.

Prezydent obejrzał wystawę historyczną i wnętrza gmachu, który w 2014 r. stanie się siedzibą placówki upamiętniającej losy polskiej emigracji, w tym Polaków którzy w latach trzydziestych odpływali z Gdyni statkami obsługującymi linie transatlantyckie łączące Polskę z oboma Amerykami. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.