przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 30 czerwca 2012

Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim

Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim   |   Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim

Ostrowiec Świętokrzyski


Ze Skarżyska prezydent pojechał do Ostrowca Świętokrzyskiego.  Uznanie dla pielęgnowania tradycji rzemieślniczych i podziękowanie za wsparcie w czasie kampanii wyborczej złożył prezydent Bronisław Komorowski mieszkańcom tego miasta podczas uroczystości 250-lecia Ostrowieckich Cechów Rzemieślniczych.


- Serdecznie gratuluję tych pięknych tradycji rzemieślniczych, za którymi zresztą idzie pewnie bardzo wiele dumy miejscowej związanej z konkretnymi osobami, konkretnymi wydarzeniami nie tylko natury rzemieślniczej czy produkcyjnej, ale także pewnie patriotycznej, bo przecież to jest także szczególny region w Polsce, gdzie czasami trzeba było zostawić warsztat pracy, iść na wojnę, bronić walczyć o ojczyznę - powiedział w prezydent.


Początek formalnej historii rzemiosła w Ostrowcu Świętokrzyskim datuje się na 1762 r., kiedy ówczesna właścicielka Ostrowca księżna Konstancja z Denhoffów Sanguszkowa nadała przywilej, który stał się podstawą utworzenia Cechu Rzemiosł Różnych.


Podczas uroczystości dokonano symbolicznego odnowienia tego przywileju. Treść aktu - określającego prawa i obowiązki rzemieślników skupionych w cechu - odczytała aktorka Anna Nehrebecka, a następnie wręczyła go przedstawicielom ostrowieckiego Cechu.


Bronisław Komorowski nawiązując do tego dokumentu powiedział, że choć nie uwzględniał on wszystkich profesji, to jednak "ostatecznie chodziło o to, żeby była dobra praca, mądra, dobrze zorganizowana, której efekty widać w Ostrowcu".


Prezydent przypomniał, że był w Ostrowcu Świętokrzyskim w ostatnim dniu kampanii przed wyborami prezydenckimi. Wspomniał, że był wtedy "potwornie zmęczony i zachrypnięty", przyjechał spóźniony, ale w momencie, kiedy wchodził na plac pełen ludzi, poczuł, że wybory wygrał. - To był ten moment szczególny. Ledwo mówiłem, nie wiem, co mówiłem, ale klimat był taki, atmosfera się zrobiła taka, że choć to był taki moment, w którym i Wisła płynęła raczej w kierunku Wawelu, poczułem, że wygrałem. I za tę otuchę, za ten klimat, za ten powiew zwycięstwa, który niósł mnie wtedy, także dzięki mieszkańcom Ostrowca, z całego prezydenckiego serca dziękuję - powiedział.


Podczas uroczystości zasłużonym rzemieślnikom wręczono medale i odznaczenia cechowe. (PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.