przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 30 czerwca 2012

Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim

Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim   |   Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim Prezydent z wizytą w woj. świętokrzyskim

Prezydent Bronisław Komorowski przebywał w sobotę z wizytą w województwie świętokrzyskim, podczas której odwiedził Kielce, Skarżysko-Kamienną i Ostrowiec Świętokrzyski.

 

Kielce

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjechał w sobotę do Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Stolica regionu była pierwszym punktem wizyty prezydenta w województwie świętokrzyskim.

 

Wcześniej prezydent przespacerował się po kieleckim deptaku, gdzie trwa jarmark z okazji święta Kielc.

 

W pałacu Bronisław Komorowski mówił o kończących się w niedzielę mistrzostwach europy w piłce nożnej, których Polska jest współgospodarzem. Według niego, Euro2012 pokazało, że Polacy mają coraz większą umiejętność cieszenia się światem, wspólnego bawienia się, okazywania sobie sympatii i życzliwości.

 

- Jest to szczególny moment w Polsce - jest klimat stworzony przez przeżycie wspólne, niesłychanie radosne, jakim są rozgrywki w ramach Euro2012. Z moich obserwacji wynika, że tym, co pozostanie po tym Euro - oprócz autostrad, dworców i stadionów - jest właśnie taki klimat, w którym widać, że potrafimy i umiemy się cieszyć - mówił Bronisław Komorowski.

 

- To, co na mnie zrobiło największe wrażenie to to, że oprócz konkurencji była chęć wspólnego cieszenia się - podkreślił prezydent.

Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba wręczyła prezydentowi krzemień pasiasty, podkreślając, że jest to kamień optymizmu i życzyła Komorowskiemu dużo energii.

 

W pałacu zorganizowano spotkanie prezydenta z przedstawicielami kieleckiej społeczności; zaproszono samorządowców, parlamentarzystów, przedsiębiorców, ludzi kultury i przedstawicieli środowiska akademickiego - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Agata Wojda.

 

Skarżysko-Kamienna

 

Ze stolicy regionu Bronisław Komorowski udał się do Skarżyska-Kamiennej. Prezydent uczestniczył w uroczystym spotkaniu przedstawicieli samorządowców i przedsiębiorców z powiatu skarżyskiego, starachowickiego, ostrowieckiego i koneckiego, poświęconym 75. rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP), które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Wcześniej odwiedził Zakłady Metalowe "Mesko", które od kilku miesięcy noszą nazwę Bumar Amunicja S.A.


- Nam zazdroszczą tego, że potrafiliśmy w odpowiednim czasie uruchomić trudny, bolesny, ale jak dzisiaj widać skuteczny proces reform, które skutkują tym, że lepiej rozwijamy się od wielu, a nawet od wszystkich krajów strefy euro czy Unii Europejskiej. To powinno być źródłem polskiej dumy na miarę dumy z polskiego Centralnego Okręgu Przemysłowego w okresie międzywojennym - powiedział prezydent.
Podkreślił, że konieczne jest podtrzymywanie aspiracji "żeby nie zwolnić, żeby nie spocząć na laurach".


Prezydent oglądał wcześniej wyroby Mesko, które - jak mówił - są efektem zamówień "dla nowoczesnej armii polskiej". Przypomniał, że uchwalona w 2001 roku ustawa o modernizacji sił zbrojnych pozwoliła skutecznie znaleźć pieniądze na nowoczesne wojsko. - Ten proces szukania nowych szans musi trwać dalej i trwa - powiedział.


Dodał, że uruchomiany jest program modernizacji Marynarki Wojennej i program obrony przeciwlotniczej. "To także będą szanse dla polskiego przemysłu obronnego. To będą szanse wspólne na to, że nie odtwarzając, nie powielając doświadczeń z czasów COP, będziemy budowali nowoczesność przemysłu obronnego, nowoczesność także sił zbrojnych w oparciu o nowe pomysły, o nowe uwarunkowania, ale skuteczne" - powiedział.


- Jestem przekonany, że będzie to także korzystne dla miast powstałych w pięknej tradycji COP, które tak jak Gdynia (...)słusznie były dumą i słusznie były ważnym punktem odniesienia, bo świadczą o polskich marzeniach o kraju nowoczesnym, o kraju uprzemysłowionym, o kraju odgrywającym istotną rolę gospodarczą. To się nam nie udało w okresie międzywojennym. Wojna i system komunistyczny zniszczyły prawie wszystko. Ale dzisiaj mamy polskie szczęście, mamy dobry czas dla Polski - podkreślił.


Członek zarządu województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak wręczył prezydentowi w imieniu gospodarzy pamiątkowy medal z okazji rocznicy COP.


Bronisław Komorowski wspominał, że bywając w regionie świętokrzyskim jako poseł, minister obrony narodowej czy marszałek Sejmu, odwiedzał Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku i kwiaty, które otrzymał od posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz przekaże - za pośrednictwem duchownych - "najpiękniejszej i najbardziej kochanej Matce Bożej z Ostrej Bramy".

 

1, 2, NASTĘPNA

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.