przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 1 września 2012

73. rocznica wybuchu II wojny światowej

  |   Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej Prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie na uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej

- Wolne, demokratyczne państwo polskie, pamiętając o klęsce września 1939, a także ówczesnym dramatycznym oporze, bohaterstwie, poświęceniu żołnierzy, będzie dbało o podwyższanie zdolności obronnych, podwyższanie poziomu bezpieczeństwa współczesnej Polski - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w Tczewie, gdzie wziął udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 

 

Sens pamięci o dramacie wojny jest taki - podkreślił prezydent - aby to się nie powtórzyło, ale także abyśmy byli przygotowani na każdą, najgorszą nawet okoliczność.

 

Wyciągamy wnioski z faktu, że nie zadziałały wtedy w odpowiedni sposób, zgodnie z potrzebą chwili, systemy sojuszów - mówił Bronisław Komorowski.


Dlatego - wskazywał - jesteśmy nie tylko w NATO, ale też budujemy inne związki integrujące Polskę ze światem, który wyznaje te same wartości oparte o wolność, poszanowanie jednostki, wolny rynek, demokrację.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że w sytuacjach najtrudniejszych jedyną gwarancją polskiego bezpieczeństwa jest zawsze armia polska oraz polska wola obrony i oporu.
 

- Dlatego będziemy realizowali trudne, odpowiedzialne programy modernizacji polskich sił zbrojnych, będziemy także wspólnym wysiłkiem podtrzymywali zrozumienie wagi spraw bezpieczeństwa i obronności w całym społeczeństwie - powiedział prezydent.
 

Podkreślił, że most w Tczewie był i nadal jest ważny.  - Jest ważny jako wspomnienie tego, że są takie momenty, kiedy trzeba walczyć i kiedy trzeba być przygotowanym do obrony - powiedział prezydent.
 

Zaznaczył, że Tczew to miejsce szczególne, naznaczone nie tylko dramatycznym, ale i umiejętnie przygotowanym oporem polskim. - Tu w Tczewie nie udało się zaskoczenie, nie udała się próba zdobycia bardzo ważnego mostu z punktu widzenia planów operacyjnych dowództwa niemieckiego - podkreślił.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że skutecznie przygotowana obrona w połączeniu z poczuciem odpowiedzialności, z poczuciem woli walki żołnierzy polskich, pracowników służb celnych i kolejarzy zaowocowała tym, że most nie został przejęty przez Niemców.
 

- Był przygotowany do wysadzenia i został w odpowiednim momencie zniszczony - przypomniał Bronisław Komorowski - co pokrzyżowało plany niemieckie.
 

Prezydent pogratulował władzom samorządowym i podziękował rządowi za podjęcie decyzji o uruchomieniu procesu modernizacji mostu w Tczewie. - Ten most w wymiarze symbolicznym jest połączeniem między Polską heroiczną i Polską pracy - ocenił.

 

Powiedział też, że w kolejnych latach, pamiętając o Westerplatte, które jest miejscem szczególnym, symbolizującym opór całej Polski, odwiedza różne miejsca w rocznicę wybuchu wojny.
 

Prezydentowi podczas wizyty w Tczewie towarzyszyli Sekretarz Stanu w KPRP Sławomir Rybicki i Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.

 

Po uroczystościach w Tczewie Prezydent RP złożył kwiaty pod Pomnikiem Zamordowanych w Lesie Szpęgawskim. Pomnik upamiętnia od 5 do 7 tys. osób zamordowanych w tym lesie przez Niemców w latach 1939-1945.

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.