przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 2 września 2012

Dożynki Jasnogórskie

  |   Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich Uroczystości Dożynek Jasnogórskich

Żyjemy w niepodległej Polsce, w której patriotyzm odradza się jako troska o chleb powszedni, o cierpliwe i pełne wyzwań odbudowywanie kraju zniszczonego i przez wojny i komunistyczną gospodarkę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski  podczas uroczystości Dożynek Jasnogórskich.

 

Na jasnogórskich błoniach zgromadziły się tysiące rolników z całej Polski, by wziąć udział w uroczystej mszy świętej.  Zobacz także: Wystąpienie podczas Dożynek Jasnogórskich

 

Przed mszą prezydent wygłosił przemówienie do rolników.

 

- Ten klasztor, jest symbolem polskiego oporu, świętym miejscem naszej historii, ale przede wszystkim jest symbolem Opieki Matki Bożej - powiedział prezydent. - To serce polskiej tradycji: żyć w szacunku dla obecnej tu zgodności tego, co ziemskie z tym, co niematerialne. To jest istota naszego polskiego doświadczenia, naszej polskiej tradycji - dodał.


Prezydent podkreślał, że Dożynki Jasnogórskie – to dobre miejsce i czas, by przypominać sobie, co znaczy „chleb powszedni” – o który prosimy codziennie.  - Dziękuję za to, że dbają Państwo, że dbają polscy rolnicy, by tego chleba w Ojczyźnie nie brakowało - mówił Bronisław Komorowski.

 

- Dziękuję wszystkim tu zebranym, wszystkim rolnikom, wszystkim bliskim, którzy z Państwem przyjechali za owoce Waszej ciężkiej rolniczej pracy. Dziękuję wszystkim ludziom polskiej wsi - za to, jak dbacie o nasze wspólne dziedzictwo, o polską ziemię - podkreślił.
 

Przypomniał też słowa Jana Pawła II, który napisał : „Praca ma to do siebie, że przede wszystkim łączy ludzi. Praca jest siłą wspólnoty”.

 

- Polska rozwija się prędko i musi prędko rozwijać się dalej, bo mamy wiele czasu do nadrobienia, wielkie zaległości - powiedział prezydent. Jak dodał, jej dobrobyt i sukces – polityczny czy gospodarczy w Unii Europejskiej, w świecie – zależy też od tego, na ile to nowoczesne zaczerpnie mądrość z tradycji i kultury poprzednich pokoleń.

 

Prezydent przypomniał również słowa księdza Józefa Tischnera, który mówił: „Chodzi wszak o to, by nie zmarnować ani drzew, ani ziemi”. - Formułujemy nasze polskie zadania w ten sposób: - By dzielić się z innymi narodami, dzielić się łaską solidarności, która pozwoliła nam odzyskać we wspólnym wysiłku - suwerenne państwo i naszą wolność. By dbając o wolny kraj, budując wspólną siłą uczciwej pracy, pamiętać o szacunku i wdzięczności dla tych, którzy otaczają nas opieką i dają nam wsparcie - powiedział prezydent.

 

Zaznaczył, że to wielki sens tego dzisiejszego spotkania, to wielki sens wspólnej modlitwy rolników tutaj na Jasnej Górze.
 

Prezydentowi podczas uroczystości dożynkowych towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP Dariusz Młotkiewicz.


Uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, a homilię wygłosił arcybiskup Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Rolnicy z całego kraju co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, by dziękować za plony. Organizowane od 30 lat dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas mszy św. na błoniach składa się i błogosławi chleb oraz wieńce żniwne.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.