przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 7 października 2012

Prezydent odwiedził muzeum w Romanowie

  |   Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie Prezydent w muzeum w Romanowie

Prezydent Bronisław Komorowski z Małżonką odwiedzili w niedzielę Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Prezydent przekazał muzeum pamiątki rodzinne związane z Józefem Ignacym Kraszewskim.


Wśród pamiątek są:
- Kopia Medalionu Minterowskiego przedstawiająca Kajetana Kraszewskiego (brata pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego),
- Kopia Medalionu Minterowskiego przedstawiająca Władysława Rulikowskiego,
- Reprint książki ,,Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów”,
- Zdjęcie przycisku do papieru stanowiącego niegdyś własność pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego.


- Bardzo się cieszę, że mogę zostawić pamiątki w tym coraz piękniejszym dworze romanowskim, gdzie już jest tyle ciekawych pamiątek zgromadzonych po rodzie, który już nie istnieje, bo ostatni potomek rodziny Kraszewskich nie żyje – powiedział Bronisław Komorowski.


- Generalnie uważam, że jakiś element ładu jest potrzebny w życiu, każdy przedmiot, każdy człowiek powinien mieć jakieś odpowiednie miejsce. Odpowiednim miejscem dla tych pamiątek jest niewątpliwe dwór w Romanowie, który jest najważniejszym miejscem pamięci, zarówno w wymiarze lokalnym jak ogólnopolskim, o ciekawej niezwykle rodzinie Kraszewskich – dodał prezydent.


Bronisław Komorowski zwiedził także wystawę pt. „Kajetan Kraszewski - literat z Romanowa", która została zorganizowana w ramach obchodów 50-lecia Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Prezentowane są na niej pamiątki po Kraszewskich wcześniej ofiarowane już muzeum przez Bronisława Komorowskiego.


W maju 2010 roku Bronisław Komorowski przekazał muzeum w Romanowie XIX-wieczne dokumenty i pisma, osobiste i urzędowe, związane z rodziną. Wśród nich były m.in. dokument o nadaniu szlachectwa Kraszewskim (indygenat szlachecki), legitymacje Mieczysława Kraszewskiego, kenkarty, metryka chrztu Bogusława Kraszewskiego, kopia jego testamentu, korespondencja, dokumenty carskie, rękopisy, a także zeszyty rysunków i szkicowniki Kajetana Kraszewskiego – najmłodszego brata Józefa Ignacego Kraszewskiego. Wśród pamiątek, były też zeszyty z rysunkami Kajetana Kraszewskiego, który miał głuchoniemego syna Bogusława i za pomocą tych rysunków uczył go pisania. Przekazane pamiątki pochodziły ze zbiorów Mieczysława Kraszewskiego, spokrewnionego z rodziną Komorowskich.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.