przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 27 października 2010

Prezydent z wizytą w Grudziądzu

Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Grudziądzu   |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Grudziądzu Prezydent na uroczystości otwarcia lądowiska dla śmigłowców na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego Prezydent na uroczystości otwarcia lądowiska dla śmigłowców na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego Prezydent na uroczystości otwarcia lądowiska dla śmigłowców na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego Prezydent na uroczystości otwarcia lądowiska dla śmigłowców na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego Prezydent na uroczystości otwarcia lądowiska dla śmigłowców na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego (Prezydent z matką Jadwigą Komorowską) "Głosuj, nie losuj!" - tej treści znaczek wpięty w klapę marynarki Bronisława Komorowskiego mogli zobaczyć uczestnicy spotkania z prezydentem Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Spotkanie Bronisława Komorowskiego z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym

Prezydent Bronisław Komorowski przybył w środę rano do Grudziądza, czwartego pod względem wielkości miasta województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Pierwszym punktem wizyty prezydenta był udział w uroczystości otwarcia lądowiska dla śmigłowców na terenie Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. Inwestycja kosztowała 4,6 milionów złotych, a sfinansowano ją głównie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Przy tej okazji Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że rozwój służby zdrowia to najlepszy znak zmiany cywilizacyjnej i modernizacji. Przypomniał, że zdrowie i nowoczesna służba zdrowia to jeden z kluczowych priorytetów programowych dla Polski.

 

- Jestem przekonany, że zmiany w ustawach zdrowotnych są potrzebne - mówił prezydent na spotkaniu z kadrą szpitala, na którym obecna była również jego matka Jadwiga Komorowska, która urodziła się w Grudziądzu. Bronisław Komorowski podkreślił, że rolą prezydenta jest ocenianie działań rządu z punktu widzenia skutków dla społeczeństwa i tak będzie oceniał działania w sferze ochrony zdrowia. Zaznaczył, że będą jeszcze kolejne etapy reformy zdrowia i nikt nie będzie proponował gwałtownych zmian.

 

- Z reformą zdrowia jest trochę tak, jak z wielkim statkiem transoceanicznym - nie można gwałtownie zmieniać jego kursu. Trzeba mieć wyznaczony kierunek i dokonywać manewrów w sposób spokojny, reforma będzie rozłożona na parę etapów - powiedział prezydent.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, kampania przed wyborami prezydenckimi przygotowała społeczeństwo do konieczności zmian w ochronie zdrowia.

 

- Będę oceniał reformę zdrowia głównie pod kątem tego, co przyniesie ona pacjentom. Jedno jest pewne - brak zmian bądź opóźnienie w ich realizacji nie byłoby czymś dobrym dla pacjentów - mówił prezydent.

 

- Jestem otwarty na rozmowy ze środowiskiem lekarskim, pielęgniarskim - podkreślił Bronisław Komorowski, przypominając, że niedawno powołał minister ds. społecznych Irenę Wóycicką.

 

Prezydent podziękował także mieszkańcom za wysokie poparcie w wyborach prezydenckich (68,53 proc.) i zachęcał do udziału wyborów samorządowych. - To są również bardzo ważne wybory. Czasami wywołują mniejsze emocje, może mniej złych uczuć, ale niewątpliwie decydują o życiu państwa w stopniu najwyższym. Zachęcam, proszę, zabiegam, aby również tu, w Grudziądzu, frekwencja w czasie wyborów samorządowych była najwyższa, abyście państwo wybrali jak najlepsze władze, które decydują o tym jak tu się żyje - mówił prezydent.

 

Bronisław Komorowski w Grudziądzu spotkał się również z młodzieżą w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wyraził nadzieję, że takie spotkania będą bardzo częste podczas jego prezydentury, ponieważ należy z uwagą wsłuchiwać się w głos młodych Polaków. Zobacz także: Prezydent odpowiadał na pytania młodzieży

 

- Zachęcam do aktywności wyborczej i przedwyborczej -  mówił prezydent w świetle zbliżających się wyborów samorządowych. - Święto demokracji jest świętem każdego z nas - dodał. Prezydent podkreślił wagę informowania społeczeństwa o ważnych zmianach i ułatwieniach dla głosujących.
 

Następnie prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Pomnika Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym.

 

- Mało jest miast w Polsce tak ściśle jak Grudziądz związanych z historią żołnierza polskiego - powiedział prezydent.

 

Na uroczystości obecna była matka prezydenta Jadwiga Komorowska, która urodziła się w Grudziądzu, a jej ojciec w tym mieście był oficerem 16 Pułku Artylerii Lekkiej.

 

Wmurowanie aktu erekcyjnego było związane ze zmianą cokołu pomnika, który jest powstałą w 1986 r. repliką przedwojennego monumentu.

 

Pierwszy Pomnik Żołnierza Polskiego na Rynku Głównym w Grudziądzu powstał w 1930 r. Zaprojektował go Stanisław Jackowski, który jest również autorem warszawskiego pomnika Jana Kilińskiego. Rzeźba przedstawiająca żołnierza z uniesionym sztandarem została umieszczona na cokole dawnego pomnika Wilhelma I. Pomnik został zburzony w pierwszych dniach okupacji hitlerowskiej w 1939 r.

 

Drugi pomnik, będący repliką przedwojennego monumentu, powstał w 1986 r. Przygotowali go Ewelina i Henryk Siwiccy. Jednak rzeźba żołnierza została umieszczona na prostszym w formie cokole.

 

Obecnie przy okazji rewitalizacji ulic Starego Miasta zmieniono cokół, który teraz nawiązuje do przedwojennego postumentu.

 

Przed wojną w Grudziądzu istniały Centrum Wyszkolenia Kawalerii i Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty, a także stacjonowały m.in. dwa pułki piechoty, pułk artylerii lekkiej i pułk łączności.

 

(PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.