przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 15 października 2012

Prezydent na otwarciu BioNanoParku

Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi   |   Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi Prezydent na otwarciu BioNanoParku w Łodzi

- Tego rodzaju miejsce, gdzie jest skupiony potencjał naukowy, technologiczny jest odpowiedzią na prawdziwe wyzwania stojące przed Polską - mówił prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podczas otwarcia łódzkiego BioNanoParku.

 

BioNanoPark to jeden z największych w Polsce kompleksów laboratoryjnych dla branży biotechnologicznej. Jego budowa kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE.

 

Zdaniem prezydenta łatwość dostępu do nowoczesnych technik, nowoczesnej technologii jest sprawą zasadniczą dla ugruntowania wszystkich dobrych tendencji w polskiej gospodarce. Przypomniał, że jeszcze na początku lat 90. ub. wieku w naszym kraju zastanawiano się, "czy damy radę, czy polski przemysł, polska technika, technologia zdoła skutecznie konkurować z zagranicą".

 

- Dziś możemy powiedzieć - polski produkt skutecznie konkuruje na rynkach zagranicznych - dodał. Przestrzegł jednak, iż należy zdać sobie sprawę, że to nie jest ugruntowany sukces raz na zawsze, bo konkurencja istnieje zawsze.

 

Według Bronisława Komorowskiego Polska jest krajem, w którym gospodarka budowana jest głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa, bo nadal nie ma wielkiego kapitału narodowego. W tej sytuacji - mówił - dostęp do nowoczesnych technologii w naszym kraju stanowi "większe wyzwanie niż dla wielu renomowanych firm na świecie, za którymi stoją potężne pieniądze".

 

Prezydent zwrócił uwagę, że w Polsce jeszcze długo będą dominowały małe i średnie przedsiębiorstwa. Dlatego - jak mówił - takie miejsca jak BioNanoPark są ważne. - Tego rodzaju miejsca, gdzie jest skupiony potencjał naukowy, technologiczny są odpowiedzią na prawdziwe wyzwania stojące przed Polską - mówił.

 

Przypomniał, że poza Łodzią, w Polsce powstają jeszcze tego typu ośrodki w Krakowie i Poznaniu. Według niego w tych ośrodkach będzie można budować nowe szanse głównie dla małego i średniego biznesu. - Trzeba pamiętać, że ten biznes jest skutecznym narzędziem walki przed zagrożeniami kryzysu dotyczącego całego świata - powiedział.

 

W BioNanoParku znajdują się dwa duże laboratoria: biotechnologii przemysłowej i biofizyki molekularnej i nanostrukturalnej. Będą w nich prowadzone prace badawcze dla biznesu i ośrodków naukowych w Polsce i za granicą z zakresu m.in. medycyny (w tym implanty), ochrony środowiska, farmaceutyki, wojskowości. W jego skład wejdzie również rozbudowany inkubator technologiczny.

 

W budynku znajdzie się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, takich jak: informatyka, produkcja aparatury leczniczej, nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa.

 

W BioNanoParku znajdzie swoją docelową siedzibę pierwsza w Polsce Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która już działa w Technoparku. W pracowni możliwe jest tworzenie m.in. trójwymiarowych modeli anatomicznych kości, na podstawie zdjęć tomografii komputerowej. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.