przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 5 listopada 2012

Prezydent w Wyszkowie o pielęgnowaniu tradycji

Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie   |   Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie Wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego w Wyszkowie

Bardzo bym chciał, aby Święto Niepodległości łączyło Polaków, a nie dzieliło - powiedział Bronisław Komorowski w poniedziałek w Wyszkowie. Zaprosił do udziału w marszu 11 listopada, który z jego inicjatywy odbędzie się w niedzielę w Warszawie.

 

Prezydent przypomniał, że jego wizyta w Wyszkowie wiąże się z 510. rocznicą nadania praw miejskich. Bronisław Komorowski zaznaczył, że jest to jedno ze starszych miast na Mazowszu.

 

Prezydent w swoim wystąpieniu w hali sportowej w Wyszkowie mówił, że chciałby, by 11 listopada był świętem przeżywanym wspólnie. - Jeśli ktoś musi je przeżywać osobno, to trudno, ale wspólnym wysiłkiem powinniśmy zadbać, aby były mocno widoczne elementy łączące wszystkich Polaków, przy wszystkich zróżnicowaniach, w tym niezwykłym dniu 11 listopada - powiedział.

 

- Serdecznie zapraszam na - miejmy nadzieję - radosny marsz przez całą Warszawę, zaczynający się na Placu Marszałka Piłsudskiego, a kończący się przed Belwederem też pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego - mówił prezydent.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział, że ten marsz obejmie wszystkie nurty tradycji polskiej. - I ludowców, i narodowców, i socjalistów, tych wszystkich, którzy przyczynili się wtedy, że właśnie tu, z Wyszkowa, musieli czmychać jak niepyszni ci, którzy marzyli nie o tym, że zbudują wolną i niepodległą Polskę, ale Polskę jako fragment systemu komunistycznego, jako Polskę bolszewicką - wyliczał prezydent.

 

Prezydent wspominał o trudnej historii Wyszkowa. Wspomniał rok 1920, kiedy to - jak mówił - miały w tym mieście miejsce "wydarzenia o wymiarze symbolicznym dla polskiej walki o niepodległość".

 

Według Bronisława Komorowskiego, mówiąc o Wyszkowie dobrze jest powiedzieć "o lokalnym wymiarze nowoczesnego patriotyzmu". Jak przekonywał, polski wielki patriotyzm składa się z ogromnej ilości takich lokalnych patriotyzmów, które uczą nas kochać własną miejscowość, gminę, czy miasto.

 

Zdaniem prezydenta Wyszków to dobry przykład właściwego pojmowania lokalnego patriotyzmu.

 

Bronisław Komorowski przekazał podczas uroczystości burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu egzemplarz wydrukowanej przez siebie w drugim obiegu za czasów komuny noweli Stefana Żeromskiego "Na Probostwie w Wyszkowie".

 

Prezydent przypomniał, że w latach 70. w jednym z domów na Tarchominie - po raz pierwszy w Polsce powojennej - wydrukował ten słynny utwór Żeromskiego. Zaznaczył, że był wtedy bardzo zdumiony, że nawet Żeromski był za komuny cenzurowany.(PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.