przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 5 listopada 2012

Prezydent o uroczystościach pogrzebowych Ryszarda Kaczorowskiego

Prezydent Bronisław Komorowski w Pułtusku

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Kancelaria Prezydenta działała zgodnie z oczekiwaniami rodziny przy organizacji ponownego pochówku Ryszarda Kaczorowskiego, zostało też uzgodnione, że w uroczystościach wezmą udział Szef KPRP i Pierwsza Dama.
 

Prezydent, który odwiedził w poniedziałek Pułtusk, był pytany przez dziennikarzy o swoją nieobecność na pogrzebie prezydenta Kaczorowskiego.
 

Bronisław Komorowski przypomniał, że Kancelaria Prezydenta współorganizowała uroczystości pogrzebowe ponad dwa i pół roku temu, a on sam włożył wiele serca i zaangażowania w pożegnanie ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie. Zaznaczył, że Ryszarda Kaczorowskiego znał od wielu, wielu lat. - Dla mnie zawsze był druhem prezydentem. Dlatego, że połączyła nas bardzo głęboka wdzięczność do harcerstwa, które nas ukształtowało. Wszystkie nasze relacje były pełne serdeczności, ciepła i bliskości, dotyczyło to także całej rodziny ś.p. prezydenta Kaczorowskiego – powiedział. Zobacz także: Uroczystości pogrzebowe Ryszarda Kaczorowskiego
 

- Teraz – mówił Bronisław Komorowski - kiedy miał miejsce ponowny pochówek – Kancelaria Prezydenta udzielała wszechstronnej pomocy i działała zgodnie z oczekiwaniami rodziny.

 

- Wśród tych oczekiwań – sam rozmawiałem z panią Karoliną, wielokrotnie były rozmowy z pełnomocnikiem rodziny. I była dla mnie jasność, że chcemy zachować, jako dominujące w pamięci polskiej klimat, atmosferę pożegnania sprzed dwóch i pół roku. W momencie, kiedy cała Polska okazywała wdzięczność, pamięć, także serdeczne współczucie wszystkim ofiarom katastrofy i prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu – dodał prezydent Komorowski.

 

- Dlatego było to uzgodnione, że ma być reprezentacja państwa na takim właśnie poziomie - Szef Kancelarii Prezydenta - podkreślił Bronisław Komorowski. – A moja żona, która była w czasie tych uroczystości, odbywających się w związku ze skutkami błędu popełnionego przy identyfikacji ciał, miała być głównie dlatego, aby zrealizować naszą potrzebę okazania w sposób szczególny emocji łączących nas z panią Karoliną Kaczorowską – dodał.
 

Prezydent zaznaczył, że stanął w obliczu bolesnego zjawiska, a wszystkie zarzuty kierowane pod jego adresem wydają się być głęboko niesprawiedliwe i nieuzasadnione.
 

Uroczystości pogrzebowe ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego odbyły się w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Pochówek poprzedziła msza św. pogrzebowa, którą odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w dolnym kościele powstającej świątyni. Uczestniczyli w niej m.in. członkowie rodziny Ryszarda Kaczorowskiego, Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, Władysław Bartoszewski, parlamentarzyści, liczne delegacje.
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.