przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 stycznia 2013

"Praca i odwaga przynoszą efekty na Podhalu"

  |   Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Wizyta prezydenta w Białce Tatrzańskiej Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu Bukowina Tatrzańska; spotkanie Prezydenta RP ze społecznością lokalną regionu

Tu na Podhalu widać, że praca i odwaga przynoszą dobre efekty – powiedział w poniedziałek w Bukowinie Tatrzańskiej prezydent Bronisław Komorowski. Wcześniej w Białce Tatrzańskiej mówił, że Polska mogłaby zorganizować zimową olimpiadę w 2022 r., ale wspólnie ze Słowacją.

 

Prezydent poinformował też, że w najbliższym czasie ma spotkać się z prezydentami Czech i Słowacji w Wiśle, gdzie będzie rozmawiał również o zimowej olimpiadzie w 2022 roku. - Jestem przekonany, że prezydenci obu krajów, jeśli ich rządy podejmą stosowne działania, z największą przyjemnością poprą organizację olimpiady w regionie tatrzańskim – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Prezydent w Bukowinie Tatrzańskiej spotkał się z lokalnymi przedsiębiorcami, samorządowcami i ludźmi kultury.

 

- Tu na Podhalu widać, że charakter góralski i skłonność do indywidualizmu przynosi dobre efekty, jeśli styka się z umiejętnościami ludzi szukania formuły współdziałania, aby lepiej rozwiązywać sprawy wspólne i lepiej zagospodarowywać to, co jest wspólne - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Jak zaznaczył prezydent, wiele miejscowości w Polsce z powodu braku współdziałania mieszkańców nie umie w porę wykorzystać swoich możliwości. - Są i takie przykłady w Polsce, gdzie niezgoda rujnuje - powiedział.

 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że w Białce Tatrzańskiej - na wspólną inwestycję, jaką jest bardzo dobrze prosperująca stacja narciarska, zgodziło się ponad 300 osób, właścicieli terenów położonych pod stokami narciarskimi.

 

- Gmina Bukowina Tatrzańska staje się dobrym przykładem dla całej Polski i wyznacznikiem standardów – oświadczył prezydent, dodając, że należy proponować coraz lepsze usługi i mieć odwagę konkurowania między sobą, a także z naszymi sąsiadami zza południowej granicy.

 

Bronisław Komorowski wyraził nadzieję, że Podhale będzie się nadal prężnie rozwijało w oparciu o swoje naturalne bogactwa, jakim są góry i złoża wód geotermalnych. - Jest jeszcze wiele możliwości tkwiących w tym regionie jak organizacja zimowej olimpiady. To są zadania na miarę realnych możliwości, jeżeli za tym stoi determinacja, umiejętność wydobycia tego, co w nas jest siłą, a nie słabością – podkreślił prezydent.

 

Prezydent wcześniej odwiedził także Białkę Tatrzańską, gdzie namawiał Polaków do wypoczynku w rodzimych górach. - Można się tu wyleczyć z wszelkich polskich kompleksów, bo to jest koronny dowód na to, że potrafimy wiele dobrych rzeczy zrobić – powiedział prezydent. - Zachęcam wszystkich kolegów polityków, wszystkich Polaków do tego, aby zanim się wybiorą w Alpy, Apeniny albo w Pireneje, żeby najpierw przyjechali w polskie góry. Warto tutaj jeździć na nartach, bo tutaj widać, że zgoda buduje – dodał.

 

Przypomniał, że stacje narciarskie w Białce Tatrzańskiej powstały dzięki zgodzie ponad trzystu właścicieli gruntów usytuowanych pod stokami. - Udało się uzyskać zgodę i udało się inwestorom przekonać współmieszkańców, że warto wiele rzeczy zrobić razem dla dobra wspólnego, dla dobra całego powiatu tatrzańskiego i regionu. Życzę wszystkim, aby ta inwestycja i następna przynosiła satysfakcję i dużo pieniędzy – zaznaczył prezydent.

 

Pytany o zimową olimpiadę w 2022 r., o organizację której zabiega Kraków wraz z Zakopanem i innymi podgórskimi miejscowościami, powiedział, że starając się o organizację takiego wydarzenia, już dziś na ten cel trzeba przeznaczyć pewne środki finansowe.

 

- To jest rodzaj wpisowego, to jest kaucja, którą trzeba wpłacić, samemu będąc głęboko przekonanym, że to jest w zasięgu naszej możliwości. Sądzę, że musi być decyzja rządowa, muszą być też decyzje cząstkowe, samorządowe, które by czyniły rejon Podhala, a może szerzej i innych regionów np. śląskiego, przygotowanych do dźwignięcia tak wielkiej odpowiedzialności – powiedział prezydent.

 

W jego ocenie przystępując do starań o organizację olimpiady, jest potrzeba koordynacji i zbudowania zdolności do współdziałania. - Przy mądrym konkurowaniu, ale i współdziałaniu z naszymi sąsiadami słowackimi, bez których nigdy tej olimpiady nie moglibyśmy zrobić, bo nasze góry nie są aż tak wielkie i tak rozległe, jak Tatry słowackie – mówił prezydent.

(PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.