przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 24 stycznia 2013

"Historię najłatwiej przekazać przez losy konkretnych osób"

  |   Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" Uroczysta prezentacja książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności"

Historię najłatwiej przekazywać młodym pokoleniom przez losy konkretnych osób - mówił prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podczas prezentacji książki "Niepokorni 1976-1989. Mieszkańcy powiatu grodziskiego na rzecz wolności" w Grodzisku Mazowieckim.

Publikacja to słownik biograficzny - także w wersji angielskiej - działaczy opozycji antykomunistycznej z rejonu Grodziska Mazowieckiego. W książce można znaleźć biogramy m.in. prof. Jadwigi Staniszkis, Krzysztofa Króla, Ryszarda Bugaja i Zbigniewa Bujaka.

Prezydent podczas uroczystości pogratulował pomysłodawcy publikacji, przewodniczącemu rady powiatu grodziskiego Wojciechowi Hardtowi, którego biogram także znalazł się w książce.

Jak powiedział, jest potrzeba zachowania pamięci, nie tylko o heroicznej walce, ale także budowania wiedzy o nas samych, nie tylko poszczególnych osobach, ale całej społeczności. - Wiedzę historyczną można najłatwiej przekazać, jeżeli nie jest to wiedza głoszona z cokołu, koturnów politycznych, tylko jest ona zakorzeniona w życiu konkretnych ludzi, społeczności - podkreślił. Dodał, że mówi to z pozycji byłego nauczyciela historii.

 

Bronisław Komorowski powiedział, że Grodzisk Mazowiecki i okoliczne miejscowości zawsze odgrywały w historii Polski szczególną rolę, bo to takie miejsce pod samą stolicą, gdzie zawsze korciło do konspiracji. - Można było coś ukryć, zrobić bezpiecznie, zarówno w czasach II wojny światowej, jak i opozycji przedsolidarnościowej a potem w czasie stanu wojennego i konspiracji solidarnościowej - zaznaczył prezydent.

Jak podkreślił, także w Grodzisku Mazowieckim byli ludzie, którzy myśleli, że nie należy opuszczać rąk, że trzeba pracować na rzecz wolności, a czasem zaryzykować.

- Ten powiat, to miasto świetnie nadają się do tego, aby przekazywać wiedzę o najnowszej historii Polski, w sposób, który trafi do ludzi - podkreślił prezydent.

Bronisław Komorowski zaznaczył, że opozycja antykomunistyczna charakteryzowała się tym, że współpracowali ze sobą ludzie o różnych poglądach i wrażliwości. - To, co było spoiwem, to nie kalkulacje, tylko chęć zrobienia rzeczy dobrych, czasami koniecznych - podkreślił.

Książkę wydało Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku. Publikację objął patronatem honorowym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.