Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 lutego 2013

"Chcemy pomóc Ukrainie w integracji z Zachodem"

  |   Prezydenci Polski, Słowacji i Ukrainy spotkali się w Wiśle Prezydenci Polski, Słowacji i Ukrainy spotkali się w Wiśle Prezydenci Polski, Słowacji i Ukrainy spotkali się w Wiśle Prezydenci Polski, Słowacji i Ukrainy spotkali się w Wiśle Spotkanie prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy Konferencja prasowa prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy Konferencja prasowa prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy Prezydent Bronisław Komorowski Konferencja prasowa prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy Konferencja prasowa prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy Konferencja prasowa prezydentów Polski, Słowacji i Ukrainy

Chcemy pomóc Ukrainie w uzyskaniu finalnego, ważnego efektu, jakim byłoby podpisanie - i potem ratyfikowanie umów stowarzyszeniowych UE-Ukraina - w listopadzie tego roku w Wilnie - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentami Słowacji Ivanem Gašparovičem i Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Rozmowy trzech prezydentów odbyły się w czwartek przed południem w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle. 

 

- Spotkaliśmy się w gronie dobrych sąsiadów i przyjaciół - powiedział Bronisław Komorowski na konferencji prasowej. Wskazywał, że spotkanie odbyło się w gronie prezydentów, którzy życzą jak najlepiej Ukrainie na jej niełatwej drodze ku uczestnictwu w integracji europejskiej.
 

Wskazywał też, że spotkanie odbywa się na kilka dni przed szczytem Ukraina-UE 25 lutego w Brukseli oraz cyklem wydarzeń, które będą prowadziły do ważnego spotkania Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie tego roku.
 

- Chciałbym przekazać z naszych rozmów z prezydentem Wiktorem Janukowyczem i Ivanem Gašparovičem pozytywny sygnał - oświadczył Bronisław Komorowski.

 
- Ten pozytywny sygnał – mówił - dotyczy zarówno, tego z czym prezydent Janukowycz pojedzie na szczyt w Brukseli 25 lutego, bo wiemy, że będzie mógł przedstawić zarówno pakiet dokonań, jak i planowanych posunięć w zakresie głębokiej reformy systemu na Ukrainie pod kątem przyszłej umowy stowarzyszeniowej oraz będących efektem prac nad wykonaniem przyjętych i sformułowanych przez UE propozycji.


- Chciałem też przekazać moje osobiste przekonanie i mój optymizm, co do wykonania całego szeregu gestów i decyzji, które prezydent Janukowycz zapowiedział w kwestii istotnej z punktu widzenia odbudowy dobrego wizerunku Ukrainy w krajach UE, a związanych z dwoma nazwiskami Julii Tymoszenko, Jurija Łucenki – zaznaczył polski prezydent.

 

- Mamy pełną świadomość trudności, ale jednocześnie mamy wspólną determinację, aby te trudności pokonywać. Życzymy Ukrainie sukcesu – i to będzie wspólny sukces – na drodze ku integrowaniu się ze światem zachodnim – oświadczył Bronisław Komorowski.

 

- Bardzo nam zależy, by umowa stowarzyszeniowa UE-Ukraina była podpisana, bo jesteśmy świadomi, że gdyby do tego nie doszło, to nastąpiłoby zamrożenie tych rozmów na dłuższy okres - podkreślił również prezydent Słowacji.


Ivan Gašparovič powiedział, że wspólnie z prezydentem Komorowskim obiecali Ukrainie pomóc pod warunkiem, że będzie ona spełniać warunki, do których się już zobowiązała. Dodał, że rozmowa dotyczyła m.in. reform w ukraińskim wymiarze sprawiedliwości.


Prezydent Słowacji przypomniał, że spotykał się z przywódcami Polski i Ukrainy wielokrotnie. - Jesteśmy sąsiadami i wszyscy dbamy o to, aby nasze stosunki były jak najlepsze. Nasze stosunki nie są złe, ale chcemy ich rozwoju w kierunku jak najlepszym – zapewniał.

 

Wiktor Janukowycz powiedział, że Ukraina ma czas do listopada 2013 r. na wykonanie planu działań zaproponowanych przez Komisję Europejską. Jak dodał, te reformy zbliżą jego kraj do Europy pod względem wprowadzenia standardów państwa demokratycznego we wszystkich zakresach. Poinformował, że Ukraina przeprowadziła już pewne reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. - A przed nami jeszcze więcej – zaznaczył.


Prezydent Ukrainy ocenił, że rozbieżności w poglądach, które istnieją między UE i Ukrainą są naturalne, bo droga do Unii jest bardzo skomplikowana.
 

- Miło mi odnotować, że nasi przyjaciele rozumieją nas i wspierają. Mamy wspólny cel, by doprowadzić Ukrainę do zawarcia umowy (stowarzyszeniowej) i członkostwa Ukrainy w UE – podkreślił Wiktor Janukowycz.

Zobacz także: Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Wiśle W środę wieczorem odbyło się też dwustronne spotkanie prezydenta Komorowskiego z prezydentem Ukrainy.

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu