przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 1 marca 2013

Prezydent: Trzeba dziś szanować państwo polskie

  |   Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Lubelszczyźnie

Trzeba dziś szanować państwo polskie, o które bili się w warunkach beznadziejnych Powstańcy 1863 r., oraz żołnierze WiN-u, Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas piątkowej lekcji historii dla młodzieży w jednej ze szkół w Puławach na Lubelszczyźnie.

 

Przypomniał uczniom, że "Żołnierze Wyklęci" nie byli pierwszymi, którzy walczyli w beznadziejnych warunkach; przed nimi byli powstańcy styczniowi.

 

-Podkreślał, że to nie "żołnierze byli wyklęci", ale czasy były przeklęte. - To były przeklęte czasy. Kiedy Polak strzelał do Polaka i kiedy sami Polacy w służbie złej sprawie niszczyli nasze szanse narodowe, niszczyli nasze poczucie godności i wartości - mówił prezydent podczas lekcji historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach. W spotkaniu wzięli też udział weterani Armii Krajowej i antykomunistycznego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

 

Prezydent podkreślił, że Żołnierze Wyklęci nie byli pierwszym polskim pokoleniem walczącym w beznadziejnych warunkach o wolność Polski. Zwrócił uwagę, że bardzo podobny los spotkał powstańców z 1863 r., których walka również nie dawała przesłanek do marzenia o wolnym kraju wolnych ludzi. - Mimo to doczekali oni wolnej Polski. Powstańcy styczniowi doczekali tego, że w okresie II Rzeczpospolitej, w okresie międzywojennym byli otoczeni powszechnym szacunkiem, sympatią i wdzięcznością. Byli szanowani, zapraszani do szkół i byli przykładem, że warto bić się o wolność, że warto marzyć, że się doczeka tej wolności i że warto być samemu symbolem trwałych dążeń całego narodu polskiego - powiedział.

 

Zobacz także: Hołd Żołnierzom Wyklętym na Lubelszczyźnie Prezydent przypomniał uczniom m.in. postać Jerzego Ślaskiego, walczącego z komunistami żołnierza zgrupowania "Orlik", który upowszechnił termin "Żołnierze Wyklęci", wydając w 1995 r. książkę o takim właśnie tytule. Ślaski jako jego starszy przyjaciel i współpracownik - jak mówił prezydent - opowiadał mu o odbiciu przez żołnierzy niepodległościowego podziemia więźniów Urzędu Bezpieczeństwa w Puławach. - Był tam właśnie z erkaemem w ręku i skutecznie uczestniczył w tej akcji  - mówił Bronisław Komorowski.

 

Podkreślił, że młodzi Polacy powinni uczyć się historii ze względu na swą przyszłość.  - Historia i wiedza o przeszłości jest ważna, ale jest ważna po to, aby żyć z myślą o przyszłości. O przyszłości siebie samego, własnej rodziny, własnej miejscowości, o przyszłości całej polskiej Ojczyzny - przekonywał prezydent.

 

Zwracając się do uczniów prezydent powiedział, że oprócz wiedzy o dziejach własnego narodu należy mieć także wolę życia dla przyszłości Polski. - Przyszło wam, przyszło także i mojemu pokoleniu żyć w zupełnie innym świecie, w obliczu innych wyzwań i innych zadań. Trzeba dzisiaj szanować państwo polskie, o które bili się w warunkach beznadziejnych i ci powstańcy 1863 r., i obecni tu także żołnierze WiN-u, Armii Krajowej i innych formacji zbrojnych - mówił prezydent, podkreślając przy tym, że młodzi Polacy mogą budować w sobie dumę nie tylko z trudnej historii, ale także ze współczesnych osiągnięć Polski.

 

Bronisław Komorowski życzył młodym, aby potrafili sami odkryć i określić wyzwania, jakie przed nimi stoją w wolnej Polsce, a które zawsze będą stały przed polskim narodem. - Powinniście tę wolność umacniać, czynić ją coraz mądrzejszą, coraz lepszą i piękniejszą - dodał. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.