przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 20 kwietnia 2013

"Gospodarka leśna funkcjonuje coraz lepiej"

  |   Prezydent udaje się z wizytą do Małopolski Na polanie w leśnictwie Sitowiec prezydent zasadził „Dąb Prezydencki” Na polanie w leśnictwie Sitowiec prezydent zasadził „Dąb Prezydencki” Na polanie w leśnictwie Sitowiec prezydent zasadził „Dąb Prezydencki” Na polanie w leśnictwie Sitowiec prezydent zasadził „Dąb Prezydencki” Prezydent na polanie w leśnictwie Sitowiec Obchody Święta Lasu w Niepołomicach Obchody Święta Lasu w Niepołomicach Obchody Święta Lasu w Niepołomicach Obchody Święta Lasu w Niepołomicach Obchody Święta Lasu w Niepołomicach Prezydent podczas wizyty z okazji Święta Lasu w Niepołomicach Prezydent podczas wizyty z okazji Święta Lasu w Niepołomicach Prezydent podczas wizyty z okazji Święta Lasu w Niepołomicach

Prezydent przekonywał w sobotę w Niepołomicach na obchodach Święta Lasu, że gospodarka leśna w Polsce funkcjonuje coraz lepiej, a zawód leśnika stał się atrakcyjny. Bronisław Komorowski zasadził na polanie w Puszczy Niepołomickiej „Dąb Prezydencki”.

 

- Las też się zmienia, zmienia się sposób zarządzania lasem i prowadzenia gospodarki leśnej. Widać, jak ważne jest zastosowanie na czas nowej wizji tego, co służy polskiej przyrodzie, polskim lasom - mówił prezydent podczas uroczystości z udziałem leśników w Zamku Królewskim w Niepołomicach (woj. małopolskie).

 

Prezydent wyraził zadowolenie, że „w lasach jest dobrze”.  - Widzę rosnącą logikę zagospodarowania lasów, wielki wysiłek środowiska. Widać to też po tym, że do tego zawodu chce się dostać coraz więcej osób - wy w warunkach rynkowych wygrywacie konkurencję, jesteście szalenie konkurencyjni - zaznaczył.

 

Jak zauważył, zwiększa się lesistość Polski, która wynosi już blisko 30 proc. powierzchni kraju. Jego zdaniem średnia europejska w tej dziedzinie, wynosząca 32 proc., jest dla naszego kraju „w zasięgu ręki”.

 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego przynależność Polski do Unii Europejskiej i skuteczny system dopłat do terenów zalesionych stworzyły bardzo dobre warunki do zwiększania areałów lasów na terenach prywatnych, gdzie sadzona jest już połowa nowych lasów w naszym kraju.

 

- Życzę państwu, żebyście pozostali administracją lasów państwowych i nie stali się administracją lasów państwowych i kolejek linowych - mówił do prezydent do leśników.  - Z całego serca wam tego życzę, bo to jest nonsens z punktu widzenia tego, co z lasami trzeba w przyszłości zrobić - powiedział. 

 

Jak dodał, administracja Lasów Państwowych powinna koncentrować się na tym, aby lasy funkcjonowały lepiej, z większym pożytkiem dla ekologii i edukacji oraz z większą rentownością z tytułu gospodarki leśnej, a nie „wszelkiej, jaką można sobie wymyślić”.

 

Według Bronisława Komorowskiego, udział Lasów Państwowych w prywatyzacji Polskich Kolei Linowych (PKL) może doprowadzić do presji, aby przedsiębiorstwo to przejmowało inne podmioty spoza swojej branży.

 

Prezydentowi podczas wizyty towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP Dariusz Młotkiewicz oraz Doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Borecki.

 

Na polanie w leśnictwie Sitowiec na skraju Puszczy Niepołomickiej prezydent zasadził „Dąb Prezydencki”. Drzewo jest 10-letnią sadzonką dębu szypułkowego o wysokości 3,5 metra. W lesie Komorowski sadził też - wraz z niepołomicką młodzieżą i leśnikami - młode buki.

 

W tym roku uroczystości centralne Święta Lasu odbyły się w Niepołomicach, a regionalne obchody zaplanowano na terenie całego kraju od 22 kwietnia do 5 maja 2013 roku.(PAP, inf. własna)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.