przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 maja 2013

"Zdobycze nauki trzeba wykorzystać w gospodarce"

  |   Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski Prezydent z wizytą na Podkarpaciu - Uniwersytet Rzeszowski

Prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w czwartek Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej na Uniwersytecie Rzeszowskim, zwracał uwagę na konieczność umiejętnego wykorzystywania zdobyczy naukowych w gospodarce.

 

Zobacz także: Prezydent z młodzieżą o znaczeniu małych ojczyzn Prezydent: Konkurencyjność to nowe technologie - Wczytując się w to ciekawe określenie Uniwersyteckiego Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, chciałbym życzyć wszystkim (…), aby ta druga część nazwy nabierała szczególnego znaczenia zgodnie z wyzwaniami, przed którymi wszyscy stoimy – podkreślił prezydent w czasie uroczystości.

 

Przypomniał, że Polska chlubi się tradycjami naukowymi, że powstają nowoczesne centra, kampusy, laboratoria oraz że istotne są jak najdalej idące osiągnięcia naukowe. Zauważył jednocześnie, że polską słabością jest niezdolność albo za mała zdolność przenikania się świata nauki i sukcesów naukowych, ze światem praktyki gospodarczej i z biznesem.

 

- Dlatego chciałbym serdeczne życzyć wszystkim, abyście państwo potrafili położyć ten szczególny nacisk na te słowa: transport wiedzy, ale i umiejętności, realnych możliwości. Bo i najpiękniejsze, największe zdobycze naukowe, jeśli nie zostaną wykorzystane w sposób umiejętny i zgodny z zasadami rynkowymi, w gospodarce, praktyce, oczywiście mogą dawać satysfakcję, nie dają przyrostu, potencjału – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Życzył też, aby udało się osiągnięcia przekuć w zmiany sposobu myślenia o miejscu i roli nauki w szukaniu powiązań z realną gospodarką i biznesem.

 

- Chciałbym życzyć wszystkim, którzy dzisiaj słusznie mają to poczucie satysfakcji i nadziei na przyszłość, żeby oprócz tego piękna budynku coś trafiło do sposobu myślenia, rodem właśnie z racjonalnego świata. Gdzie myśli się o użyteczności, o tym, że to ma służyć rozwojowi, ma dawać satysfakcję, ma przynosić radość, kierować myśli ku pięknu, ale jednocześnie musi być użyteczne – zaznaczył prezydent.

 

 

Bronisław Komorowski, wraz z rektorem uczelni prof. Aleksandrem Bobko, przeciął wstęgę i symbolicznie otworzył nowy obiekt. Uroczystego poświęcenia Centrum dokonał biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Uroczystości towarzyszył występ chóru akademickiego, który wykonał pieśń "Gaude Mater Polonia".

Prezydent wraz m.in. z władzami uczelni, zwiedził też Centrum, obejrzał znajdujące się w nim laboratoria i wpisał się do Księgi Pamiątkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Uniwersyteckie Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej, które powstało w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. Kosztowało prawie 136 mln zł, z czego 115 mln pochodzi ze środków unijnych. Centrum ma prowadzić badania dotyczące m.in. technologii i inżynierii wytwarzania materiałów dla przemysłu, robotyki, informatyki oraz prognoz finansowych, gospodarczych i społecznych.

 

Uniwersytet Rzeszowski jest największą uczelnią na Podkarpaciu. Na 40 kierunkach kształci ponad 21,5 tys. studentów. Na uczelni pracuje ponad 1,2 tys. nauczycieli akademickich, z tego ok. 140 to naukowcy z tytułem profesora.

 

Prezydent odwiedzi także Zarzecze k. Przeworska oraz polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce. (PAP)

 

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.