przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 17 maja 2013

„Programy makroregionalne to ogromny potencjał”

  |   Prezydent na konferencji "Polska Południowa 2020 - Nieograniczone możliwości pozytywnej energii Wizyta w Oświęcimiu Wypowiedź dla mediów Wypowiedź dla mediów Wypowiedź dla mediów

Prezydent Bronisław Komorowski pochwalił w piątek w Oświęcimiu współpracę województw małopolskiego i śląskiego w ramach makroregionu Polska Południowa. Jak przekonywał, taka współpraca stwarza ogromną szansę na bardziej ambitne wydawanie pieniędzy europejskich.

 

Prezydent uczestniczył w konferencji "Polska Południowa 2020 - Nieograniczone możliwości pozytywnej energii", której celem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy środowiskami gospodarczymi i naukowymi Małopolski oraz Śląska.

 

Bronisław Komorowski podczas spotkania z mediami zwrócił uwagę, że na ogół częste wizyty ważnych osób w Oświęcimiu wiążą się tylko i wyłącznie z odwiedzinami w obozie Auschwitz. - Ja też dzisiaj byłem na terenie obozu, to zawsze robi wstrząsające wrażenie, ale cieszę się, że oprócz obecności na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz, mogę również spotkać się z samorządem całych dwóch województw - śląskiego i małopolskiego - mówił prezydent.

 

- Kiedyś programy regionalne i makroregionalne były powodowane troską o najsłabszych, i zamieniały się w sojusze słabości. Tu jest inaczej. Dziś można mówić spokojnie o sumowaniu atutów, wzajemnym wzmacnianiu poprzez wydobycie wszelkich potencjalnych możliwości drzemiących nie tylko we własnym regionie - mówił prezydent.

 

 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że na początku, po transformacji w Polsce, współpraca regionalna miała wymiar międzynarodowy. - Wydawało się, że będzie to formuła dominująca ze względu na trendy zachodzące w UE. Dziś stoimy w obliczu wielkiego wyzwania, jakim jest budowanie zdolności do współpracy ponadregionalnej w wewnętrznym wymiarze. Świadczy to, jak wiele się zmieniło w Polsce, także pod wpływem wydanych gigantycznych pieniędzy z różnych funduszy europejskich - mówił.

 

Zobacz także: Prezydent odwiedził Muzeum Auschwitz Birkenau "Małopolska wzorem działania na rzecz rodziny" Jak podkreślił, cieszy się, że będzie mógł wziąć udział w dyskusji o planach kooperacji, koordynacji przedsięwzięć obu województw, części południowej Polski, z zamysłem jak najlepszego spożytkowania gigantycznej kwoty, która może przypaść Polsce z tytułu decyzji o następnej perspektywie budżetowej UE.

 

- Trzysta miliardów złotych to jest ogromna kwota, która ma ogromną szansę zmienić całą Polskę jeszcze bardziej, w jeszcze ciekawszym, lepszym kierunku - zaznaczył prezydent.

 

Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że pieniądze unijne to wielka szansa dla obu województw - małopolskiego i śląskiego - które stanowią razem liczący się potencjał, zarówno, jeśli chodzi o ilość mieszkańców, to jest ponad 20 proc. populacji w kraju, jak i jeśli chodzi o potencjał ekonomiczny, to jest to ponad 20 proc. PKB.

 

- To potężny potencjał, szanse też są ogromne, cieszę się, że te dwa województwa potrafią nie tylko ze sobą konkurować o środki europejskie, co jest rzeczą normalną, ale że potrafią, konkurując ze sobą, współpracować i budować programy makroregionalne, które stwarzają ogromną szansę na bardziej ambitne wydawanie pieniędzy europejskich - podkreślił prezydent.

 

Zobacz także: Prezydent z wizytą w Małopolsce Piątkowa konferencja, w której uczestniczy Komorowski, poświęcona jest wizji rozwoju makroregionu Polska Południowa, tworzonego przez województwa: małopolskie i śląskie. Biorą w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorcy oraz naukowcy z obu regionów.

 

Przed spotkaniem z mediami prezydent odwiedził Muzeum Auschwitz Birkenau. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.