przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 26 maja 2013

"Ostatni moment na skuteczne działania w polityce rodzinnej"

To ostatni moment, aby podjąć skuteczne działania w dziedzinie polityki rodzinnej – powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski. Proponowane przez jego kancelarię rozwiązania mają skutkować odwróceniem niekorzystnych trendów demograficznych.

 

- Już od wielu lat jest źle i jest to ostatni moment, żeby podjąć skuteczne działania, póki jeszcze mogą pomyśleć o dziecku młode Polki, młodzi Polacy - dzieci mojego, powojennego wyżu demograficznego – powiedział prezydent dziennikarzom w Bytomiu.

 

- Po tym ostatnim wyżu już będzie można apelować, oddziaływać, sugerować i wspomagać o wiele mniejszą liczbę młodych Polaków, którzy w ogóle będą mogli myśleć o dziecku. Dzisiaj jest jest dużo młodych par, które się pewnie zastanawiają czy mieć jedno, czy dwoje, czy być może więcej dzieci – dodał.

 

Przygotowywany w Kancelarii Prezydenta program, zawierający 44 rekomendacje, będzie w najbliższym czasie przedmiotem konsultacji z rządem, pracodawcami i organizacjami społecznymi. Prezydent jest zdania, że pokonanie kryzysu demograficznego jest jednym z najważniejszych zadań stojących obecnie przed Polską.

 

Wśród propozycji jest np. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie i zastąpienie nią obecnego sposobu obliczania ulgi na wychowanie dziecka, w myśl zasady, że im w rodzinie jest więcej dzieci, tym kwota będzie wyższa. Prezydent chciałby też wprowadzenia ogólnopolskiej "karty dużych rodzin" ustanawiającej powszechne zniżki w opłatach za usługi publiczne dla rodzin wielodzietnych.

 

Bronisław Komorowski uważa, że z wdrożeniem programu rodzinnego, który i tak jest już w Polsce bardzo spóźniony, nie powinno się zwlekać. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.