przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 5 czerwca 2013

Statuetka "Złotego Hipolita" dla Prezydenta RP

Statuetka

Statuetka "Złotego Hipolita" dla Prezydenta RP

Statuetkę Złotego Hipolita, honorowe wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za działalność i osiągnięcia w pracy organicznej, otrzymał prezydent Bronisław Komorowski w środę w Poznaniu.

 

Nagrodę wręczono podczas spotkania Komorowskiego z władzami Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

 

- Panie prezydencie chcemy podziękować za to, co pan dla Polski, Wielkopolski i dla nas Polaków uczynił. Pokazuje się pan w świadomości przeciętnego Polaka i nas wszystkich, jako odnoszący sukces. I tych sukcesów panu życzymy, żeby wspólnie z tym Hipolitem szczęśliwie zakończył pan pierwszą kadencję - powiedział prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marian Król podczas uroczystości wręczenia statuetki.

 

- Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, które dla prezydenta dorastającego w Poznaniu jest bardzo cenne. Legenda i duma z zakładów Cegielskiego i duma z tradycji Hipolita, tradycji polskiego wysiłku, aby w wymiarze gospodarczym nie dać się i wygrać walkę o polskość, charakter i szansę narodową zawsze mnie współkształtowała - podkreślił prezydent w swoim wystąpieniu.

 

Bronisław Komorowski nawiązał też do obchodzonego we wtorek Święta Wolności, które upamiętnia wybory z 4 czerwca 1989 r.: Spotykamy się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, dosłownie dzień po Święcie Wolności, które istnieje głównie w wymiarze politycznym, bo odzyskaliśmy wolność w wyniku wyborów z 4 czerwca 1989 roku, ale była to wolność gorzka, bo zdobyta w warunkach absolutnego, pełnego bankructwa socjalistycznej gospodarki księżycowej.(...) Ale dzięki temu możemy dzisiaj w Poznaniu rozmawiać o skutkach funkcjonowania naszego kraju w warunkach wolności ekonomicznej".

 

Jak ocenił, dzisiaj ogromnym problemem Polski jest kwestia łączenia zdolności do konkurowania, ze zdolnością do kooperacji i współpracy. - Jest problem świadomego budowania mechanizmu, który sprzyjałby wykorzystaniu potencjału naukowego, tak aby on mógł skutecznie, nie tylko w teorii, ale i w praktyce służyć rozwojowi gospodarczemu - dodał prezydent.

 

Towarzystwo imienia Hipolita Cegielskiego ustanowiło w 2001 roku honorowe wyróżnienie dla wybitnych osobistości - statuetkę Złotego Hipolita wraz z nadaniem godności Wybitnej Osobistości Pracy Organicznej. Wyróżnienie to otrzymują reprezentanci nauki, Kościoła, kultury, polityki i gospodarki, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej. Decyzją Sejmu RP rok 2013 z okazji 200. rocznicy urodzin jest rokiem Hipolita Cegielskiego.

 

Spotkanie na Uniwersytecie Ekonomicznym było ostatnim punktem wizyty Bronisława Komorowskiego w Wielkopolsce. Prezydent spotkał się tam z uczniami liceum w Kościanie, zwiedził fabrykę autobusów w Bolechowie i wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP.(PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.