przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 29 czerwca 2013

Prezydent w Poznaniu

  |   Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Czerwca 1956 r. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Czerwca 1956 r. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Czerwca 1956 r. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Czerwca 1956 r. Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Czerwca 1956 r. Bronisław Komorowski w Poznaniu Odsłonięcie tablicy na fasadzie gmachu Biblioteki Raczyńskich upamiętniającej Edwarda Hrabiego Raczyńskiego Odsłonięcie tablicy na fasadzie gmachu Biblioteki Raczyńskich upamiętniającej Edwarda Hrabiego Raczyńskiego Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Uroczyste otwarcie nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich Spotkanie prezydenta z mamą i siostrą w kawiarni Spotkanie prezydenta z mamą i siostrą w kawiarni Spotkanie prezydenta z mamą i siostrą w kawiarni Wywiad Jadwigi Komorowskiej dla Radia Merkury Wywiad Jadwigi Komorowskiej dla Radia Merkury Wywiad Jadwigi Komorowskiej dla Radia Merkury

Bronisław Komorowski wziął udział w sobotę w otwarciu nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich.

 

Wcześniej odsłonił tablicę na fasadzie dotychczasowego, zabytkowego budynku. Informuje ona, że gmach ten z przeznaczeniem na bibliotekę publiczną ufundował w 1829 roku Edward hr. Raczyński – wybitny Wielkopolanin, mecenas sztuki i nauki, wydawca, autor, społecznik i polityk. Autorem odsłoniętej tablicy jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.


Nawiązując do dzieła Edwarda Raczyńskiego, prezydent podkreślił, że o wielkości rodu i pamięci o nim decyduje nie jego stan posiadania, ale to, co po nim zostało dla innych.


- Po wielu latach widać, że można było mieć tysiące hektarów, gigantyczne dochody, kapitalne koligacje w całej Europie, ale nie to gwarantuje dobrą pamięć, przekonanie o wielkości rodziny. Po wielu latach widać, że jeśli zrobiło się coś dla innych, nie tylko dla własnej potęgi, to jest to fundamentem dobrej pamięci o wielkości rodzin, wielkości dokonań - powiedział.


Prezydent wskazał, że doświadczenie rodu Raczyńskich może być także wzorem dla ludzi współczesnych.


- Rosną nowe elity ekonomiczne kraju, rosną też rodziny, które będą zyskiwały na znaczeniu poprzez budowę ekonomicznego znaczenia. Warto kształtować przekonanie, że i w przyszłości nie będzie się liczyła wielkość konta w banku, inne osiągnięcia ekonomiczne, tylko będzie się liczyła pamięć, kto, mając takie możliwości, poszedł drogą Edwarda Raczyńskiego - powiedział.


Prezydent pogratulował poznaniakom z okazji przypadających w sobotę obchodów imienin miasta. Przyznał, że również świętuje, bo pod Poznaniem odbywa się właśnie rodzinny zjazd Komorowskich. W uroczystościach uczestniczyła także matka prezydenta, Jadwiga Komorowska, która w rozmowie z Radiem Merkury wspominała, że Bibliotekę Raczyńskich i jej znaczenie dla kultury Poznania i Polski pamięta jeszcze z czasów przedwojennych. W wywiadzie Jadwiga Komorowska mówiła także o związkach rodziny Komorowskich z Poznaniem, opowiadała o swojej przedwojennej edukacji w żeńskim liceum nr 2 w tym mieście oraz wspominała powrót rodziny po wojnie z Wilna do Poznania. Podkreśliła, że z wielką przyjemnością wraca zawsze do tego miasta i jest dumna z jego rozwoju, a zwłaszcza z rozkwitu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

  Zobacz także: Minister Maciej Klimczak w Pałacu w Rogalinie

W otwarciu biblioteki wzięły również udział wnuczka i prawnuczka hrabiego Raczyńskiego.


Po otwarciu biblioteki, w nowym gmachu obejrzał zainaugurowaną z tej okazji wystawę "Księgi i sztuka. Dziedzictwo po Edwardzie i Atanazym Raczyńskich".


Oprócz najcenniejszych rękopisów, starodruków i atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich prezentowane są na niej też zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Poznaniu dzieła z kolekcji brata Edwarda - Atanazego Raczyńskiego. Na wystawie zobaczyć można m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, rękopiśmienne radziviliana czy ostatnią pracę Jana Heweliusza z mapami nieba.


W trakcie wizyty w Poznaniu prezydent Bronisław Komorowski złożył też kwiaty pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.