przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 3 lipca 2013

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z prezydentem Ukrainy

Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Wiśle   |   Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Wiśle Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Wiśle Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Wiśle Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Wiśle Spotkanie prezydentów Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy w Wiśle Konferencja prasowa prezydentów Konferencja prasowa prezydentów Konferencja prasowa prezydentów Konferencja prasowa prezydentów Konferencja prasowa prezydentów Konferencja prasowa prezydentów Rozmowy dwustronne prezydentów Polski i Ukrainy Rozmowy dwustronne prezydentów Polski i Ukrainy

Grupa Wyszehradzka jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na drodze ku integracji świata zachodniego - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent Wiktor Janukowycz zapewnił, że Ukraina chce spełnić wymogi stawiane przez UE: przyjąć niezbędne ustawy i rozwiązać problem Julii Tymoszenko.

 

W środę przed południem w Wiśle prezydenci Grupy Wyszehradzkiej (V4) - Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Miloš Zeman, Ivan Gašparovič i János Áder spotkali się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

 

- Grupa Wyszehradzka (...) jest zainteresowana powodzeniem Ukrainy na niełatwej, ale obiecującej na przyszłość drodze ku integracji świata zachodniego. (...) Zachęcamy Ukrainę do kontynuowania wysiłków i likwidowania przeszkód na tej drodze. Zachęcamy inne kraje, by doceniły ukraiński wysiłek. Liczymy wszyscy na sukces szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - powiedział w środę Bronisław Komorowski na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów grupy V4 i Ukrainy.

 

Bronisław Komorowski poinformował, że prezydent Ukrainy na spotkaniu mówił m.in. o poszukiwaniu "rozwiązania problemu" Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim.

 

- Z satysfakcją odnotowujemy, że pan prezydent Janukowycz mówił o poszukiwaniu drogi na rozwiązanie tego problemu w zgodzie z prawem ukraińskim, czyli albo na bazie obecnego prawa, albo poprzez ewentualną korektę, przez działania parlamentu, prawa ukraińskiego. Wiążemy z tą deklaracją bardzo daleko idące nadzieje - oświadczył polski prezydent.

 

Bronisław Komorowski poinformował, że Janukowycz przedstawił stan zaawansowania w wykonaniu zobowiązań warunkujących podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. - Z satysfakcją przyjęliśmy deklarację, że wszystkie ustawy ustalone na tej liście będą wprowadzone do parlamentu i że Ukraina jest przekonana, iż zdąży na czas z przyjęciem wszystkich nawet najtrudniejszych warunków natury ustawowej – powiedział Bronisław Komorowski.

 

Jak dodał, najważniejszą ustawą jest ta dotycząca reformy prokuratury. Bronisław Komorowski powiedział, że informacja przedstawiona przez prezydenta Janukowycza "pozwala na optymistyczne spojrzenie i na tę kwestię". Zadeklarował, że kraje Grupy Wyszehradzkiej są "życzliwie zainteresowane" postępem przygotowań Ukrainy i UE do podpisania umowy stowarzyszeniowej w listopadzie.

 

Także ukraiński przywódca zapewnił, że jego kraj jest nastawiony na wypełnienie wszystkich wymogów stawianych przez Unię przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE. Zapowiedział przyjęcie odpowiednich ustaw najpóźniej do września. - Jesteśmy nastawieni na to, by wypełnić wszystkie wymogi stawiane dzisiaj Ukrainie - powiedział.

 

Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE - czyli rządy krajów członkowskich - podejmie najpewniej we wrześniu. (PAP, inf. własna)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.