przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 3 lipca 2013

Prezydent o obchodach rocznicy zbrodni wołyńskiej

Konferencja po spotkaniu V4

Bronisław Komorowski zapowiedział w środę, że udaje się 14 lipca do Łucka na Ukrainie na obchody 70. rocznicy zbrodni wołyńskiej, bo chce wypełnić polityczną treścią niedawne wspólne oświadczenie biskupów polskich i ukraińskich w tej sprawie.

 

- Wybieram się 14 lipca na uroczystości organizowane przez Kościół katolicki, ale z obecnością i współdziałaniem innych Kościołów na terenie Wołynia, na uroczystości związane z 70. rocznicą zbrodni wołyńskiej – poinformował Bronisław Komorowski na konferencji prasowej prezydentów po spotkaniu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Ukrainy.

 

- Chcę tam jechać między innymi dlatego, aby podtrzymać szczególnie dobry klimat, dobre wspólne przeżywanie tej bolesnej rocznicy, które związane jest z niedawnym przyjazdem do Polski arcybiskupa Światosława (Szewczuka), głowy Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - zaznaczył.

 

Jak dodał, będzie w Łucku ponieważ, bardzo by chciał klimat stworzony wspólnym oświadczeniem biskupów wypełnić także i aktywnością polityczną.

 

Zobacz także: "O zbrodni wołyńskiej musimy mówić słowami prawdy" Konferencja naukowa nt. zbrodni wołyńskiej Prezydent podkreślił, że wizyta ukraińskich biskupów w Polsce miała doniosłe znaczenie. - Przyniosła miedzy innymi wspólną deklarację Kościoła katolickiego i greckokatolickiego, która może otworzyć zupełnie nowe perspektyw dla pojednanie polsko-ukraińskiego - ocenił prezydent.

 

 

Bronisław Komorowski poinformował też, że rozmawiał z Wiktorem Janukowyczem o jego obecności na uroczystościach w Łucku. - Wiem, że są przeszkody natury absolutnie obiektywnej utrudniające jemu obecność w Łucku, ale jednocześnie uzyskałem zapewnienie, że w Łucku w czasie tych uroczystości państwo ukraińskie będzie reprezentowane na odpowiednim poziomie przez kogoś innego - powiedział polski prezydent.

 

- Umówiliśmy się, że będziemy jeszcze tę rozmowę kontynuowali, że postaramy się jako prezydenci zaznaczyć nasze osobiste, a także urzędów prezydenckich zaangażowanie w proces pojednania polsko-ukraińskiego przy okazji wspólnego przeżywanie dramatu z czasów II wojny światowej - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Wyraził też przekonanie, że uda się przeprowadzić dialog i pojednanie polsko-ukraińskie w taki sposób, że nikt nie będzie się czuł w sposób celowy zraniony.

 

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zadeklarował wolę wspólnego działania na rzecz pojednania obu narodów. - Cokolwiek będziemy robić, wszystko będziemy robić razem i będzie to skierowane na pojednanie naszych narodów. Co jest bardzo ważne: te działania będą skierowane na przyszłość, na młodzież - oświadczył ukraiński prezydent.

 

Zapowiedział, że z prezydentem Komorowskim przygotowują wspólnie komunikat dotyczący zbrodni wołyńskiej, który zostanie opublikowany w przededniu rocznicy tych tragicznych zdarzeń.

 

14 lipca w Łucku na Ukrainie odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą mordów UPA. (PAP, inf. własna)
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.