przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 3 lipca 2013

Prezydent o sukcesach i planach V4

Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

Spotkanie Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej

Prezydent Bronisław Komorowski za sukces minionego roku, kiedy Polska pełniła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, uznał solidarne działania dot. budżetu UE na lata 2014-20. Węgierski prezydent na spotkaniu w Wiśle mówił o wyzwaniach, które stoją przed V4 - zwłaszcza we współpracy gospodarczej.

 

W środę w Wiśle zakończyło się dwudniowe spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisława Komorowskiego, Miloša Zeman, Ivana Gašparoviča i János Ádera. W środę w rozmowach uczestniczył także prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

 

Polskie przewodnictwo w Grupie skończyło się 30 czerwca; od lipca prezydencję objęły Węgry.

 

Szefowie państw V4 podsumowali polską prezydencję, a także omówili priorytety przywództwa węgierskiego.

 

Bronisław Komorowski za sukces minionego roku uznał solidarne działania w kwestii kolejnej perspektywy budżetowej UE, a także podpisanie memorandum istotnego przy tworzeniu zintegrowanego systemu przesyłania gazu w ramach V4 oraz mapy drogowej dochodzenia do odpowiednich rozwiązań w tym zakresie.

 

Janukowycz dziękował prezydentowi Słowacji za działania, by dywersyfikacja dostawy gazu objęła również Ukrainę. - To będzie sprzyjało rozwojowi naszych gospodarek - podkreślił.

 

Prezydent Gašparovič poinformował, że przywódcy znaleźli konsensus w kwestii energetyki jądrowej. Jak mówił, zdaniem prezydentów V4 nie należy odrzucać tego rozwiązania, a pieniądze, które należałoby wydać na likwidację siłowni tego typu, lepiej można wykorzystać, inwestując w badania nad poprawianiem ich bezpieczeństwa.

 

Bronisław Komorowski ocenił, że sukcesem V4 jest też stworzenie wspólnej grupy bojowej, która uzyska gotowość w roku 2016. - To pokazuje determinację naszych krajów w zachęcaniu UE do przyjęcia zdecydowanego kursu w kierunku wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - zaznaczył.

 

Miloš Zeman podkreślił, że kolejnym krokiem w tej dziedzinie powinna być współpraca przemysłów zbrojeniowych "czwórki".

 

János Áder wyliczając priorytety węgierskiej prezydencji w Grupie, zwracał uwagę zwłaszcza na konieczność stworzenia rozwiązań finansowych, które dotyczyłyby ochrony przed powodziami.

 

Według niego powinny się one skupić na prewencji oraz łagodzeniu skutków tej klęski żywiołowej. - Stwórzmy nowe narzędzia finansowe w UE, aby kraje mogły wprowadzać działania prewencyjne, przykładowo budować lub wzmacniać wały, czy budować zbiorniki retencyjne. Jeśli nic nie wymyślimy, utwórzmy choćby fundusz unijny, z którego państwa będą mogły czerpać pożyczki na korzystnych warunkach – mówił Áder.

 

Węgry były jednym z krajów środkowoeuropejskich, które w czerwcu dotknęła klęska powodzi. Przy rekordowo wysokiej fali kulminacyjnej na Dunaju istniała groźba zalania Budapesztu.

 

Zdaniem Ádera dla węgierskiej prezydencji ważna będzie też współpraca w dziedzinie dostaw gazu, a zwłaszcza jego magazynowania i wykorzystania w okresach, gdy występują problemy z zaopatrzeniem w to paliwo.

 

Bronisław Komorowski zwrócił z kolei uwagę na potrzebę zacieśnienia współpracy społeczeństw. Jak mówił, dobra współpraca polityczna i gospodarcza w obrębie Grupy nie szła dotychczas w parze z budowaniem kontaktów społecznych.

 

Po zakończeniu środowych obrad prezydenci Polski, Czech i Słowacji pojechali do Krakowa, gdzie zwiedzili Bazylikę Mariacką oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącą się w Sukiennicach. Towarzyszyły im małżonki: Anna Komorowska i Silvia Gašparovič.

 

W Bazylice Mariackiej goście obejrzeli m.in. ceremonię otwarcia Ołtarza Wita Stwosza. Na Rynku Głównym wysłuchali Hejnału Mariackiego i witali się z turystami. Znaleźli też czas na krótki odpoczynek w kawiarni na tarasie Sukiennic.

 

Po zwiedzaniu Krakowa prezydenci udali się do Wieliczki, gdzie w kopalni soli Bronisław Komorowski z żoną Anną wydali obiad na cześć gości. (PAP)

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.