Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 3 lipca 2013

"Współpraca i przyjaźń Grupy Wyszehradzkiej solą ziemi"

  |   Wylot do Krakowa Przelot do Krakowa Wizyta prezydentów w Krakowie Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej Wizyta prezydentów w Krakowie Zwiedzanie Muzeum Narodowego – Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach Kopalnia Soli „Wieliczka” Kopalnia Soli „Wieliczka” Kopalnia Soli „Wieliczka” Kopalnia Soli „Wieliczka” Kopalnia Soli „Wieliczka” Kopalnia Soli „Wieliczka” Obiad wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gości Obiad wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gości Obiad wydany przez Prezydenta RP z Małżonką na cześć Gości

Wspólna praca i przyjaźń państw Grupy Wyszehradzkiej jest ważna, jest "solą ziemi" - mówił prezydent Bronisław Komorowski w środę wieczorem w Wieliczce podczas uroczystego obiadu na zakończenie spotkania prezydentów Grupy.

 

Prezydent Czech Miloš Zeman oraz prezydent Słowacji Ivan Gašparovič wraz z małżonką wysłuchali koncertu Kwartetu Camerata w kaplicy św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce i wzięli udział w uroczystym obiedzie wydanym przez polską Parę Prezydencką.

 

- Bardzo się cieszę, że mogłem zaprosić państwa do tego niezwykłego miejsca, ważnego także dla zrozumienia naszej polskiej historii, naszej polskiej wrażliwości – powiedział Prezydent RP. Wyraził żal, że w kolacji nie uczestniczy prezydent Węgier János Áder i powiedział, że w wielickiej kopalni "zawsze odczuwa się związki Polaków, Polski, polskiej kultury i historii z naszymi południowymi sąsiadami".

 

- W Polsce historia żup solnych zawsze się wiąże z legendą o św. Kindze, która podobno wrzuciła swój pierścień tam, daleko na południu, wtedy w królestwie węgierskim, a odnaleziony został tutaj na terenie Polski  - powiedział prezydent. - Zmieniła się mapa polityczna Europy i pewnie już żadna księżna czy królowa pierścienia złotego nie wrzuca do żadnej kopalni. Ale jestem pewien, że z naszymi braćmi – Słowakami, Czechami, także i z Węgrami - możemy znaleźć ten współczesny złoty pierścień, jakim jest udane członkostwo w Unii Europejskiej i korzyści z tego płynące – podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Przywołując polskie powiedzenie, że coś jest solą ziemi, "czyli czymś ważnym, co tworzy klimat i realność, w której ludzie żyją", stwierdził: "Jestem przekonany, że tą solą ziemi jest wspólna praca i wspólna przyjaźń, za którą chcę wznieść toast".

 

We wtorek i środę  w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej. W środę dołączył do nich prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Rozmowy dotyczyły m.in. perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina. Zobacz także: Zwiedzanie Wawelu i spacer po Krakowie Prezydent o sukcesach i planach V4 Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z prezydentem Ukrainy Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej Małżonki Prezydentów w Koniakowie

 

Polska od lipca 2012 r. do końca czerwca br. sprawowała przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, od lipca prezydencję objęły Węgry.

 

Po zakończeniu środowych obrad prezydenci Polski, Czech i Słowacji pojechali do Krakowa, gdzie zwiedzili Bazylikę Mariacką oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku mieszczącą się w Sukiennicach. Towarzyszyły im małżonki: Anna Komorowska i Silvia Gašparovičová. (PAP)

Lokalizacja

Poleć znajomemu